Protisty grzybopodobne wywołujące pleśniawkę są wodnymi formami soprotrofów (organizmów cudzożywnych). Są to organizmy, które uzyskują składniki odżywcze z nieożywionej materii organicznej (odpady przemiany materii, resztki pożywienia zalegające na dnie zbiornika, martwe ryby). Jeżeli atakują ryby żywe, to tylko te, które są osłabione, z uszkodzoną tkanką skórną poprzez urazy, otarcia lub infekcje pasożytnicze czy bakteryjne.
Grzyby żywią się przez wydzielanie enzymów trawiennych, które rozkładają tkanki i komórki żywiciela, same natomiast wchłaniają białka i węglowodany będące produktem tego rozkładu. Dlatego choroba ta wykryta/zdiagnozowana w zaawansowanym stadium może się okazać śmiertelna (zainfekowane skrzela ryby najczęściej prowadzą do uduszenia jej).
Protisty rozmnażają się przez wypuszczanie tysięcy zarodników do toni wodnej. Zarodniki grzybów są zawsze obecne w zbiornikach wodnych (również w akwariach) i nie można ich wyeliminować.
Przed przystąpieniem do leczenia należy usunąć pierwotną przyczynę choroby, następnie podmienić 50% wody, podnieść jej temperaturę i intensywniej niż zwykle napowietrzać.
Polega na przemywaniu tamponem z waty zainfekowanych miejsc. Rybkę odławiamy, układamy na mokrej ściereczce i przecieramy. Gdy zachowuje się podejrzanie, umieszczamy ją z powrotem w wodzie. Unikamy dotykania rękami. Można do tego stosować następujące roztwory: - NADMANGANIAN POTASU: 1g preparatu dodajemy do 1l wody; - JODYNA: 1ml preparatu dodajemy do 10ml wody;