Domowe Akwarium Pl

Biotopy Ameryki Południowej

Biotopy Ameryki Południowej

1. Biotopy Ameryki Południowej - wprowadzenie

Biotop Amazonii
źródło: http://all4aquarium.ru/en/events/jbl-biotope-contest-2015/entries - Emmen, Netherlands

Typowymi przedstawicielami wód powierzchniowych, które są powszechnie odzwierciedlane przez akwarystów, są biotopy występujące na obszarze dorzecza Amazonki. Nie dzieje się tak bez przyczyny - Amazonka zajmuje około 1/3 powierzchni Ameryki Południowej (44%), a co za tym idzie jest jedną z najbogatszych rzek na świecie pod względem różnorodności i ilości gatunków ryb w niej występujących. W całej Ameryce Południowej występuje ponad 6000 gatunków ryb słodkowodnych, co stanowi 46% wszystkich gatunków ryb słodkowodnych na świecie i 10% wszystkich znanych gatunków kręgowców. Większość tej fauny można odnaleźć właśnie w Amazonce – jej głównym nurcie, dorzeczach, strumieniach, na obszarach zalewowych oraz w starorzeczach.

Amazonka znajduje się w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej i przepływa przez Brazylię, Kolumbię i Peru, a jej źródła i dorzecza przepływają również przez Ekwador, Gujanę, Gujanę Francuską, Surinam, Wenezuelę oraz Boliwię. Ma też na koncie cały szereg rekordów: jest najszerszą i najgłębszą rzeką na świecie, ma największą powierzchnię zlewni - dorzecze (7,2 mln km²), największy średni przepływ wody (209000 m³/s), największą deltę (szerokość 240 km), posiada także ponad 1100 dopływów, z których 17 ma długość większą niż 1600 km.

Źródła Amazonki stanowią obecnie kwestię sporną (głównie z powodu ilości tych źródeł i ich różnej długości), ale zdecydowanie znajdują się w peruwiańskich Andach, na wysokości około 5200-5600 m n.p.m.