Przed zakupem nowych rybek akwariowych w sklepie zoologicznym należy zapoznać się z podstawowymi chorobami, na które mogą one zapadać. Jest to istotna wiedza dla początkujących akwarystów, gdyż nie mogą oni jedynie polegać na uczciwości sprzedawców. A nie ma nic gorszego, jak zakup chorej ryby, która w krótkim czasie może przyczynić się do wymarcia naszego akwarium. Należy kupować jedynie zdrowe ryby, ale najlepiej jest się kierować zasadą (tak samo jak w przypadku kierowania pojazdem) ograniczonego zaufania do sprzedawcy.
Jeżeli kupujemy gatunki stadne, należy nabyć przynajmniej kilkanaście sztuk z danego gatunku, pamiętając jednak o przewadze samic nad samcami. W przypadku kupowania ryb żyjących w parach najlepiej, jak wybierzemy samca i samicę już dobranych (jednak nie jest to łatwe zadanie).
Nie przesadzamy z zakupem ryb, żeby nie „przerybić” naszego akwarium – ryby powinny w nim swobodnie pływać, powinny mieć też odpowiednią ilość kryjówek. Ogólnie przyjmuje się, że na jedną dorosłą, średniej wielkości rybę powinno przypadać sześć litrów wody. Lub inaczej – na 1 centymetr długości ryby 1 litr wody, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o temperamencie ryby (agresywna, terytorialna itp.). Musimy pamiętać że elementy dekoracyjne zajmują sporo miejsca w akwarium dlatego przy tych kalkulacjach trzeba odjąć litraż zajmowany przez te elementy.
Wybierając ryby do naszego akwarium zawsze kierujemy się ich wymaganiami (pH, twardość, temperatura, rodzaj wody i inne), sposobem rozmnażania i zachowania (agresywne, spokojne).
Są to gatunki ryb, które nie mają większych wymagań oraz łatwo się rozmnażają. Należą do nich:
Z pielęgnicowatych warte polecenia dla początkujących akwarystów jest:
W hodowli mało kłopotliwe są także: