Domowe Akwarium Pl

Poskoczek mułowy Periophthalmus Barbarus - środowisko i hodowla

Poskoczek Mułowy
podstawowe informacje

poskoczek mulowy w akwarium
Gatunek Poskoczek Mułowy
Rodzina babkowate
Nazwa łacińska Periophthalmus barbarus
Występowanie Afryka
Długość 15-20 cm
Temperatura 25-30 °C
pH 7,5 - 8,5
Twardość wody od średnio twarda do twarda
Zbiornik 100
Pokarm żywy, mrożony

Poskoczek Mułowy
(Babkowate)

Występowanie

W warunkach naturalnych poskoczek mułowy zamieszkuje wybrzeże Afryki zachodniej oraz nabrzeża wokół Oceanu Indyjskiego. Najczęściej lokalizowany jest w ujściach rzek do oceanu porośniętych obficie bujnymi lasami namorzynowymi oraz w okolicy przybrzeżnych wysp. Występują one przede wszystkim na płyciznach, rzadko w głębokiej wodzie. Są to bagniste, muliste brzegi, gdzie woda słodka miesza się z wodą słoną, a wciągu dnia poziom wody regulowany jest przez przypływy i odpływy. Gatunek ten jest także odnajdywany w wodach całkowicie słodkich, jednak zawsze blisko nabrzeża.

Wygląd zewnętrzny

Poskoczek mułowy jest gatunkiem ryby. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem, zwężającym się ku tyłowi. Na szerokiej głowie wysoko i blisko siebie osadzone są wystające oczy, które mają szerokie pole widzenia. Można zaobserwować, jak poskoczek chowa co jakiś czas jedno oko - tak jakby mrugał. Ubarwienie ciała waha się pomiędzy szarym a brązowym kolorem, z ciemniejszymi, ukośnymi pręgami po bokach oraz niebieskimi plamkami (gęściej rozmieszczonymi na głowie). Podbrzusze oraz dolne płetwy jasne, górne płetwy w kolorze ciemniejszym, również z niebieskimi plamkami. Gatunek ten posiada dwie płetwy grzbietowe - pierwsza jest krótsza i wyższa, druga jest dłuższa i niższa. Obie posiadają niebieski margines, obrzeżony z dwóch stron na biało. Płetwa ogonowa jest krótka i gruba, płetwy brzuszne złączone są u podstawy, płetwa odbytowa jest wąska i długa. Płetwy piersiowe osadzone są na długich i dobrze umięśnionych płatach, dzięki którym ryba jest w stanie sprawnie nimi obracać. Gatunek ten jest bardzo dobrze przystosowany do oddychania powietrzem atmosferycznym i zasadniczo więcej czasu przebywa poza wodą. Po wyjściu na ląd jego pokrywy skrzelowe szczelnie się zamykają, a powietrzem atmosferycznym napełniają się silnie unaczynione komory znajdujące się za skrzelami. Tlen stopniowo jest uwalniany do organizmu przez naczynia krwionośne (następuje wymiana gazowa). W ten sposób uwalniane jest zaledwie 50% potrzebnego tlenu. Reszta przyjmowana jest przez powierzchnię skóry i płetw oraz mocno unaczynioną tylną część gardła. Poskoczek mułowy bardzo sprawnie porusza się po lądzie - chodzi, przeskakuje, a nawet wspina się. Umożliwiają mu to płetwy piersiowe oraz ogon. Różnice płciowe u tego gatunku mogą być zauważone jedynie po uzyskaniu przez niego dojrzałości płciowej, a i tak nie jest to zadanie proste. Samica i samiec różnią się między sobą brodawkami płciowymi, nieznacznie kolorem, ale przede wszystkim zachowaniem - samce są terytorialne i agresywne.

Usposobienie

poskoczek mulowy w akwarium

Jest to inteligentna, ciekawska i całkiem zabawna ryba, która z zainteresowaniem obserwuje otoczenie. Potrafi szybko przyzwyczaić się do swojego właściciela i z czasem wspina się po jego ręce, aby przyjąć pożywienie trzymane w dłoni. Samce wobec siebie są bardzo terytorialni i agresywni. Potrzebują sporo przestrzeni i kryjówek. W obronie swojego rewiru walczą ze sobą, ale nie mają tyle siły, żeby zrobić sobie krzywdę. Początkowo, gdy pojawia się intruz, poskoczek stroszy swoje płetwy grzbietowe, stawiając i opuszczając je na zmianę. Kiedy intruz nie reaguje otwiera szeroko usta i wymachuje ogonem. Dwa rywalizujące samce przepychają się wzajemnie, aż jeden ustąpi z braku sił. Jest to dość wytrzymały i łatwy w utrzymaniu gatunek pod warunkiem, że zaspokojone są jego podstawowe potrzeby. W zasadzie najlepiej jest go przetrzymywać pojedynczo w akwariach gatunkowych. Ale w bardzo obszernych zbiornikach można je przetrzymywać z rybami, które lubią lekko słonawą wodę i są dostatecznie duże (np. czworooki, strzelczyki, srebrzyce czy argusy) lub krabami. W warunkach naturalnych poskoczek wychodzi na ląd w czasie odpływu. Kiedy zaczyna się przypływ chowa się w mulistym dnie lub wchodząc wysoko na drzewa. W ten sposób unika potencjalnych drapieżników i fali, która mogłaby go porwać. Ryba ta jest bardzo szybka i sprawnie porusza się zarówno w wodzie, na mulistym dnie lub na lądzie.

Akwarium

poskoczek mulowy w akwarium
 • Wielkość zbiornika - na pojedynczą rybę przeznaczamy minimum 100 litrowy zbiornik, który powinien wyróżniać się przede wszystkim dużą powierzchnią dna.
 • Wymagane jest przykrycie akwarium, aby ryba nie uciekła.
 • Filtr powinien być skuteczny - niski poziom wody, rodzaj pożywienia oraz łakomstwo poskoczka skutkują powstawaniem sporych odpadów przemiany materii i psuciem wody.
 • Rośliny nie są wymagane.
 • Nie ma konieczności przetrzymywania poskoczka w wodach słonawych. Również dobrze będzie się czuł w wodzie typowo słodkiej. Preferuje się jednak nieznaczny dodatek soli morskiej (1-2 łyżeczki na każde 10 l wody), niejodowaniem w celu zapobiegania powstawaniu infekcji skórnych u ryb.
 • Ryby preferują niski poziom wody, 5-30 cm.
 • Podłoże powinno być miękkie, najlepiej piaszczyste - ryby kopią w nim.
 • W akwarium z poskoczkiem musi być zawsze dostępne miejsce wystające z wody (suche), na które ryba będzie wychodzić. Najlepiej jest odtworzyć warunki nabrzeżne: 1/3 wody, 1/3 plaży i 1/3 kamieni lub korzeni, po których ryba będzie się wspinała.
 • Powietrze powyżej zwierciadła wody powinno być wilgotne i o tej samej temperaturze, co woda. Skóra i skrzela ryby nie mogą wysychać.
 • W celu podwyższenia pH wody można zastosować skały koralowe lub wapienne.
 • Ryby wrażliwe są na jakość wody - wymagane są systematyczne podmiany jej części połączone z czyszczeniem podłoża.
 • Poskoczki są drapieżnikami - uwielbiają polować na pożywienie. Podajemy im żywe owady, skorupiaki, robaki, małe ryby lub mrożoną ochotkę, arterię.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, której jeszcze nie udało się rozmnożyć w niewoli. W naturze do tarła dochodzi na początku pory deszczowej, a do kopulacji przystępują ryby roczne, które osiągnęły ponad 10 cm długości.  Samiec kopie głębokie i rozgałęzione tunele w wilgotnym piasku / mule, w których odbywa się tarło. Potomstwo jest chronione przez rodziców.

Dodatkowe informacje znajdziecie w wikipedii