Domowe Akwarium Pl

Filtry do akwarium

filtr zewnętrzny

Filtrowanie wody to jedno z podstawowych zagadnień związanych z akwarystyką.
Filtrowanie jest odpowiedzialne za oczyszczanie wody zarówno z fizycznych, biologicznych jak i chemicznych zanieczyszczeń powstających na skutek toczącego się życia w zbiorniku, a dodatkowo sprzyja napowietrzaniu wody.
W filtrze woda płynie przez medium/media filtracyjne (odpowiednie wkłady), które mają za zadanie zatrzymywać, adsorbować zanieczyszczenia lub stanowić powierzchnię, na której kolonizować będą pożyteczne bakterie rozkładające groźne związki dla ryb i innych zwierząt wodnych.

Zasadniczy podział filtrów sprowadza się do miejsca, gdzie jest on montowany – wewnątrz akwarium (filtry wewnętrzne) lub na zewnątrz akwarium (filtry zewnętrzne, popularnie nazywane kubełkami).
Można także wyróżnić filtry kaskadowe (przelewowe) tzw. skimmery – czyli potocznie nazywane „zbieracze powierzchniowe”, które są umieszczane na górnej krawędzi akwarium w taki sposób, że praktycznie cały filtr znajduje się poza akwarium z wyjątkiem jego frontowej części – kaskady (części gdzie woda się przelewa z powrotem do akwarium) oraz rurki zasysającej wodę z wnętrza zbiornika.

filtr gąbkowy

Przy wyborze odpowiedniego filtra do akwarium należy wziąć pod uwagę:

  • jego wydajność – ilość filtrowanej wody w jednostce czasu (l/h)
  • rozmiar i typ akwarium (ilość roślin i ryb)
  • estetykę filtra
  • poziom hałasu
  • własne możliwości finansowe

Więcej o filtrowaniu wody, szczegółowej charakterystyce poszczególnych rodzajów filtrów oraz opisie rodzajów wkładów filtracyjnych znajdziesz w artykule Filtrowanie wody