Ogrzewanie to kolejna obowiązkowa pozycja w każdym akwarium tropikalnym, czyli takim, gdzie temperatura wody powinna wynosić 18-27ºC.
Najprościej jest to osiągnąć stosując odpowiednią grzałkę akwarystyczną.
Myślę, że obecnie wszystkie dostępne w sprzedaży grzałki posiadają regulację temperatury zadanej oraz termostat, którego zadaniem jest utrzymanie w wodzie nastawionej temperatury.
Grzałki możemy podzielić ze względu na sposób ich umieszczenia na:
Przy wyborze odpowiedniej grzałki do akwarium należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość. Przyjęto stosować zależność, że każdy litr wody to 1W ogrzewania. W obecnych czasach, gdy grzałki są bardzo precyzyjne wystarczający jest przelicznik 0,85W na każdy litr wody, chyba że akwarium będzie znajdowało się w nieogrzewanym zimą pomieszczeniu lub często mamy do czynienia z dużym wahaniem temperatury otoczenia (np. wyłączamy ogrzewanie, gdy jesteśmy poza domem) lub awariami ogrzewania. W takim przypadku należałoby pozostać przy przeliczniku 1l = 1W ogrzewania.
Więcej o ogrzewaniu w akwarium przeczytasz w artykule Regulacja temperatury w akwarium
Jest to typ ogrzewania stosowanego na dnie zbiornika, umieszczonego pod podłożem. Najprościej jest go przyrównać do ogrzewania podłogowego stosowanego coraz częściej w naszych domach.
W tego typu ogrzewaniu uwalniane ciepło idzie bezpośrednio i równomiernie do góry, co przede wszystkim sprzyja lepszemu ukorzenianiu i rozrastaniu się roślin (równomierne ogrzewanie podłoża, dodatkowy ruch wody w podłożu).
W przypadku stosowania tego rodzaju ogrzewania warto jest się zaopatrzyć w termoregulator lub elektroniczny termostat, dzięki którym precyzyjnie ustawimy pożądaną temperaturę.
Zastosowanie kabli grzejnych niestety nie zwalnia nas ze stosowania grzałki – może powstać deficyt temperaturowy, zwłaszcza w górnych partiach wodnych.
Przy wyborze odpowiedniej mocy kabli do akwarium należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość, a także grubość warstwy podłoża. Ogólnie przyjmuje się przelicznik, że na każde 10l wody powinno przypadać 1-3W mocy kabla. Z kolei jeżeli chodzi o wpływ grubości warstwy podłoża – to im jest ona większa, tym większej mocy kabli potrzebujemy.