Domowe Akwarium Pl

Grzałki w akwarium

grzałka

Ogrzewanie to kolejna obowiązkowa pozycja w każdym akwarium tropikalnym, czyli takim, gdzie temperatura wody powinna wynosić 18-27ºC.
Najprościej jest to osiągnąć stosując odpowiednią grzałkę akwarystyczną. Myślę, że obecnie wszystkie dostępne w sprzedaży grzałki posiadają regulację temperatury zadanej oraz termostat, którego zadaniem jest utrzymanie w wodzie nastawionej temperatury.

Grzałki możemy podzielić ze względu na sposób ich umieszczenia na:

Przy wyborze odpowiedniej grzałki do akwarium należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość. Przyjęto stosować zależność, że każdy litr wody to 1W ogrzewania. W obecnych czasach, gdy grzałki są bardzo precyzyjne wystarczający jest przelicznik 0,85W na każdy litr wody, chyba że akwarium będzie znajdowało się w nieogrzewanym zimą pomieszczeniu lub często mamy do czynienia z dużym wahaniem temperatury otoczenia (np. wyłączamy ogrzewanie, gdy jesteśmy poza domem) lub awariami ogrzewania. W takim przypadku należałoby pozostać przy przeliczniku 1l = 1W ogrzewania.

Więcej o ogrzewaniu w akwarium przeczytasz w artykule Regulacja temperatury w akwarium

Kable grzewcze na dno akwarium

Kable grzewcze na dno akwarium

Jest to typ ogrzewania stosowanego na dnie zbiornika, umieszczonego pod podłożem. Najprościej jest go przyrównać do ogrzewania podłogowego stosowanego coraz częściej w naszych domach.
W tego typu ogrzewaniu uwalniane ciepło idzie bezpośrednio i równomiernie do góry, co przede wszystkim sprzyja lepszemu ukorzenianiu i rozrastaniu się roślin (równomierne ogrzewanie podłoża, dodatkowy ruch wody w podłożu).
W przypadku stosowania tego rodzaju ogrzewania warto jest się zaopatrzyć w termoregulator lub elektroniczny termostat, dzięki którym precyzyjnie ustawimy pożądaną temperaturę.
Zastosowanie kabli grzejnych niestety nie zwalnia nas ze stosowania grzałki – może powstać deficyt temperaturowy, zwłaszcza w górnych partiach wodnych.
Przy wyborze odpowiedniej mocy kabli do akwarium należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość, a także grubość warstwy podłoża. Ogólnie przyjmuje się przelicznik, że na każde 10l wody powinno przypadać 1-3W mocy kabla. Z kolei jeżeli chodzi o wpływ grubości warstwy podłoża – to im jest ona większa, tym większej mocy kabli potrzebujemy.