Domowe Akwarium Pl

Narzędzia przydatne w akwarystyce

Kotniki

Kotnik

Kotniki najczęściej używane są do separacji ryb, które wobec siebie są zbyt agresywne, do oddzielenia ciężarnej samicy od reszty ryb, lub młodego narybku narażonego na zjedzenie przez większe ryby.
Do wyboru mamy plastikowe kotniki pływające lub umieszczane w akwarium za pomocą przyssawek oraz kotniki siatkowe, mocowane w akwarium za pomocą przyssawek.

Mata / podkładka pod akwarium

Mata

Zadaniem maty/podkładki pod akwarium jest zadbanie o bezpieczeństwo akwarium i podstawy na jakiej się ono znajduje poprzez eliminowanie nierówności powierzchni (zapobieganie niepożądanym pęknięciom dna), równe przenoszenie obciążeń, zapewnienie stabilności akwarium (bez niepotrzebnego ślizgania się) oraz stworzenie bariery termicznej czy bariery wygłuszającej hałasy i drgania urządzeń znajdujących się na/pod szafką.

Wykorzystać w tym celu można:

  • styropian – trzeba mieć na uwadze, że nie każdy się nadaje do tego celu
  • filc
  • korek
  • matę piankową – najlepiej wykonaną z gęstej i odpornej na uszkodzenia pianki, która najlepiej przenosi obciążenia i tłumi niepotrzebne drgania oraz nie odkształca się

Narzędzia do pielęgnacji roślin

nożyczki

Najczęściej używane przyrządy przez akwarystów to:

  • nożyczki do przycinania roślin – proste lub zakrzywione
  • pęsety najczęściej wykorzystywane do sadzenia roślin – proste lub zakrzywione
  • szczypce wykorzystywane są do wszystkich prac w akwarium związanych z wkładaniem/wyjmowaniem czegoś

Wybierając odpowiednie przyrządy powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały wykonane (czy nie jest toksyczny dla ryb, czy nie będzie rdzewieć), wygodę ich używania oraz skuteczność (np. w przypadku nożyczek lub pęsety czy nie miażdżą roślin).

Programator czasowy

Programator czasowy

Programatory czasowe są bardzo przydatne, jeżeli posiadamy urządzenia elektryczne, które musimy włączać/wyłączać o określonej godzinie. Najczęściej stosowane są do:

  • obsługi oświetlenia w akwarium
  • obsługi lamp UV
  • obsługi elektrozaworów przy instalacji nawożenia dwutlenkiem węgla
  • obsługi napowietrzacza (włączanie na noc)

Do wyboru mamy programatory mechaniczne (analogowe) oraz elektroniczne. W programatorze analogowym programowanie włączania/wyłączania urządzenia odbywa się za pomocą ruchomej tarczy zegarowej z możliwością sterowania co 15, 30 itp. minut (w zależności od konkretnego modelu) oraz „ząbków”, które trzeba albo wcisnąć albo ustawić do góry.
W programatorze elektronicznym/cyfrowym programowanie urządzenia odbywa się za pomocą odpowiednich guzików. Programatory tego typu najczęściej posiadają dodatkowo szereg funkcji i programów, które pozwalają ustawić je w trybie działania na dany dzień, na cały tydzień, tylko w weekend itp. z możliwością sterowania nawet co 1 minutę.

Wyciory do czyszczenia węży akwariowych

Wycior do czyszczenia węży

Przydatny przyrząd służący do utrzymania węży akwariowych, rurek wlotowych/wylotowych filtrów oraz szklanych rurek w czystości.
Dostępne w sprzedaży wyciory mogą być jednostronne (ze szczotką tylko z jednej strony), dwustronne (szczotki o różnej wielkości po obu stronach), osadzone na elastycznym, spiralnym drucie (sprężynie) lub żyłce albo sztywnym drucie (jak szczotki do czyszczenia butelek).
Z reguły są to przyrządy uniwersalne, które pasują do standardowych średnic węży 12/16mm oraz 16/22mm.