Domowe Akwarium Pl

Narzędzia przydatne w akwarystyce

Kotniki

Kotnik

Kotniki najczęściej używane są do separacji ryb, które wobec siebie są zbyt agresywne, do oddzielenia ciężarnej samicy od reszty ryb, lub młodego narybku narażonego na zjedzenie przez większe ryby.
Do wyboru mamy plastikowe kotniki pływające lub umieszczane w akwarium za pomocą przyssawek oraz kotniki siatkowe, mocowane w akwarium za pomocą przyssawek.

Mata / podkładka pod akwarium

Mata

Zadaniem maty/podkładki pod akwarium jest zadbanie o bezpieczeństwo akwarium i podstawy na jakiej się ono znajduje poprzez eliminowanie nierówności powierzchni (zapobieganie niepożądanym pęknięciom dna), równe przenoszenie obciążeń, zapewnienie stabilności akwarium (bez niepotrzebnego ślizgania się) oraz stworzenie bariery termicznej czy bariery wygłuszającej hałasy i drgania urządzeń znajdujących się na/pod szafką.

Wykorzystać w tym celu można:

Narzędzia do pielęgnacji roślin

nożyczki

Najczęściej używane przyrządy przez akwarystów to:

Wybierając odpowiednie przyrządy powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały wykonane (czy nie jest toksyczny dla ryb, czy nie będzie rdzewieć), wygodę ich używania oraz skuteczność (np. w przypadku nożyczek lub pęsety czy nie miażdżą roślin).

Programator czasowy

Programator czasowy

Programatory czasowe są bardzo przydatne, jeżeli posiadamy urządzenia elektryczne, które musimy włączać/wyłączać o określonej godzinie. Najczęściej stosowane są do:

Do wyboru mamy programatory mechaniczne (analogowe) oraz elektroniczne. W programatorze analogowym programowanie włączania/wyłączania urządzenia odbywa się za pomocą ruchomej tarczy zegarowej z możliwością sterowania co 15, 30 itp. minut (w zależności od konkretnego modelu) oraz „ząbków”, które trzeba albo wcisnąć albo ustawić do góry.
W programatorze elektronicznym/cyfrowym programowanie urządzenia odbywa się za pomocą odpowiednich guzików. Programatory tego typu najczęściej posiadają dodatkowo szereg funkcji i programów, które pozwalają ustawić je w trybie działania na dany dzień, na cały tydzień, tylko w weekend itp. z możliwością sterowania nawet co 1 minutę.

Wyciory do czyszczenia węży akwariowych

Wycior do czyszczenia węży

Przydatny przyrząd służący do utrzymania węży akwariowych, rurek wlotowych/wylotowych filtrów oraz szklanych rurek w czystości.
Dostępne w sprzedaży wyciory mogą być jednostronne (ze szczotką tylko z jednej strony), dwustronne (szczotki o różnej wielkości po obu stronach), osadzone na elastycznym, spiralnym drucie (sprężynie) lub żyłce albo sztywnym drucie (jak szczotki do czyszczenia butelek).
Z reguły są to przyrządy uniwersalne, które pasują do standardowych średnic węży 12/16mm oraz 16/22mm.