Domowe Akwarium Pl

Caridina Simoni Simoni (Caridina Simoni Simoni)

caridina simoni simoni Caridina simoni simoni
Wikipedia/DirkBlankenhaus /GNU
GatunekCaridina Simoni Simoni
Nazwa łacińskaCaridina Simoni Simoni
RodzinaAtyidae
WystępowanieAzja
Długość2,5 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6,5 - 7,8
Zbiornik40 L
Pokarmwszystkożerne

Caridina Simoni Simoni (Caridina Simoni Simoni)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie stojące i płynące wody Sri Lanki oraz Indii. Ich naturalne siedliska bogate są w roślinność. Gatunek słodkowodny.

Wygląd zewnętrzny

Krewetka Caridina simoni simoni charakteryzuje się przezroczystym ciałem z lekkim brązowawym, blado pomarańczowym lu żółtawym odcieniem – malutkie kolorowe kropeczki, które najbardziej są widoczne na głowie, grzbiecie i podbrzuszu krewetki. Po bokach ma krótkie, ukośne ale wyraźne brązowe lub czerwone paseczki. Oczy, antennule i antenna są złote. Samica jest nieco większa od samca, bardziej kolorowa i po osiągnięciu dojrzałości można zaobserwować u niej siodło – ciemną plamę tuż za głową (są to widoczne zielone jajeczka, gotowe do zapłodnienia). Jest to jeden z podgatunków Caridina simoni, chociaż taksonomia tego gatunku nie została jeszcze ostatecznie sklasyfikowana.

Usposobienie

Są to spokojne, aktywne, łatwe do utrzymania krewetki, które lubią pływać w toni wodnej. Preferują przebywać w większej grupie własnego gatunku. Mogą być hodowane z innymi krewetkami. Ze względu na ich rozmiar powinniśmy jednak unikać ryb.

Akwarium

Wystrój akwarium powinien oferować krewetkom Caridina simoni simoni liczne schronienia wśród roślinności, korzeni oraz kamieni. Szczelne przykrycie akwarium niezbędne. Krewetki są wrażliwe na związki azotu oraz chlor w wodzie.

Rozmnażanie

Krewetki rozmnażają się w wodzie słodkiej, lekko kwaśnej i miękkiej. Złożone i zapłodnione jajeczka (około 30 sztuk) samica trzyma pod odwłokiem przez około 3 tygodnie. Po tym okresie wylęgają się duże larwy, w zaawansowanym stadium rozwoju, które osiadają na podłożu lub innych elementach dekoracyjnych do czasu przeobrażenia w dorosłe krewetki. Wówczas przystępują do żerowania. Uwaga na inne krewetki z rodzaju Caridina – mogą się krzyżować.