Domowe Akwarium Pl

Krewetka Filtrująca (Atyopsis Moluccensis)

Zobacz też:
krewetka filtrująca Atyopsis Moluccensis
Wikipedia/Marrabbio2 /GNU
GatunekKrewetka Filtrująca
Nazwa łacińskaAtyopsis Moluccensis
RodzinaAtyidae
WystępowanieAzja południowo-wschodnia
Długość6 - 10 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 10
Zbiornik60 L
Pokarmplankton, glony, sproszkowane algi, płatki – pokarm, który będzie zawieszał się w toni wodnej

Krewetka Filtrująca (Atyopsis Moluccensis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który występuje w zbiornikach wodnych azjatyckich wysp (Sri Lanka, Indonezja – Sumatra, Bali, Jawa, Okinawa, a nawet Wyspy Samoa) oraz na kontynencie (Indie, Tajlandia, Półwysep Malajski).

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie tej krewetki jest dość zmienne i zależy w znacznym stopniu od warunków zewnętrznych. Przeważnie jest koloru szaro beżowego, na którego tle widnieją podłużne, przerywane, czerwono brązowawe pręgi (cieńsze lub grubsze). Dodatkowo można zaobserwować ciemne plamki upstrzone na całym ciele. Na grzbiecie, od głowy do ogona ciągnie się biaława pręga ciemno obrzeżona. Krewetka ta posiada dwie pary odnóży zakończonych włoskowatymi „czułkami” ,które po rozpostarciu przypominają rozłożony wachlarz (służą do chwytania pożywienia z wody). Posiada również dodatkowe 3 pary odnóży służących do przemieszczania się i przyczepiania do powierzchni. Posiada także pancerz, który zrzuca raz na jakiś czas. Samice z reguły są mniejsze i wszystkie odnóża służące do poruszania się ma mniej więcej tej samej wielkości. Samce natomiast mają pierwszą parę tych odnóży znacznie grubszą i dłuższą w stosunku do pozostałych.

Usposobienie

Aktywna, spokojna, nieagresywna. Dobrze czują się w większej grupie kilku osobników. Większość czasu spędza pobierając pożywienie z wody. Lokuje się wówczas w pobliżu ujścia strumienia wody (z filtra, napowietrzacza) i rozcapierzonymi włoskowatymi odnóżami wyłapuje zawieszone cząstki. Gdy odnóża się wypełnią szybkim ruchem są zamykane i przykładane do otworu gębowego, po czym ponownie zostają otwierane i ustawiane „pod prąd”. Kiedy zauważymy, że krewetki zbierają się na dnie zbiornika i przerzucają podłoże jest to sygnał, że brakuje im pożywienia.

Akwarium

Wymagają większych zbiorników. Ze zbyt małych, z niewystarczającą ilością pokarmu potrafią wyskakiwać wielokrotnie. Konieczna jest obsada roślinna (w celu zapewnienia naturalnego pożywienia), kryjówki wśród skał, jaskiń, łupin czy korzeni (aby zagrożone mogły się łatwo schować). Dobrze jest też przygotować im w pobliżu wylotu prądu wody miejsca, gdzie będą mogły przysiąść i spokojnie chwytać pożywienie (płaski kamień, kawałek korzenia). Najlepszym podłożem będzie piasek lub drobny żwirek. Wymagają dobrze natlenionego akwarium, ze stałym prądem wody. Wrażliwe są na nadmiar nawozów, metale ciężkie, leki zawierające miedź, gwałtowne wahania temperatury, amoniak i azotyny. Jeżeli chodzi o towarzystwo, to unikamy ryb, których naturalnym pożywieniem są skorupiaki (np. bocje, pielęgnice).

Rozmnażanie

Dostępne w sprzedaży osobniki pochodzą z naturalnych siedlisk (na bieżąco są odławiane i dostarczane do sklepów). W warunkach hodowlanych rozmnożenie tego gatunku nie należy do łatwych (nie ma potwierdzonych źródeł o sukcesach w tej dziedzinie).