Domowe Akwarium Pl

Alternatera Reineka Bzowa (łac. Alternanthera Reineckii Lilacina)

Zobacz też:
alternatera reineka bzowa Alternanthera Reineckii Lilacina
GatunekAlternatera Reineka Bzowa
Nazywany teżAlternantera Reineckego Bzowa
Nazwa łacińskaAlternanthera Reineckii Lilacina
Rodzinaszarłatowate
Długość25 - 45 cm
Temperatura20 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Alternatera Reineka Bzowa (Alternanthera Reineckii Lilacina)
Nazywany też: Alternantera Reineckego Bzowa

Alternatera Reineka Bzowa jest to roślina z rodziny szarłatowatych (Amarnthaceae) pochodząca z tropikalnej części obu Ameryk.

Jest rośliną błotną (bagienną) o mocnej, bladozielonej lub czerwonej łodydze z osadzonymi naprzeciwlegle krzyżowo szerokolancetowatymi, pozbawionymi ogonków liśćmi. Górna strona liści (które osiągają długość do 4 cm) jest zielona, spód bladozielony, liliowy lub czerwonawy. Osiąga wysokość 25-45 cm, szerokość do 15 cm.

Sadzimy ją w luźnych grupach w środkowej lub tylnej części akwarium, albo po jego bokach, między roślinami zielonymi o szerokich liściach. Można posadzić ją także tarasowo, co pozwoli stworzyć kontrastowe kompozycje.

W akwarium długo przyzwyczaja się do nowych warunków - rośnie powoli. Wymaga silnego (np. żarowego) oświetlenia, żyznego podłoża z dodatkiem gliny lub ziemi ogrodowej, temperatury wody w granicach 20-25˚C. Woda miękka do średnio twardej wzbogacana w dwutlenek węgla, o pH 6,5-7,5.

Rozmnożyć możemy ją poprzez odcięcie pędów, które wyrosły ponad zwierciadło wody i ponowne zasadzenie ich w podłożu (rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe, które najlepiej jest przeprowadzać na wiosnę).