Domowe Akwarium Pl

Caridina Breviata (Caridina Breviata)

Zobacz też:
caridina breviata Caridina breviata
Wikipedia/Acid Phreak /CC SA 1.0
GatunekCaridina Breviata
Nazwa łacińskaCaridina Breviata
RodzinaAtyidae
WystępowanieAzja
Długość2,0 - 3,0 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6,5 - 7,5
Zbiornik40 L
Pokarmwszystkożerne

Caridina Breviata (Caridina Breviata)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla chińskiej wyspy Hailing Island. Znaleziono go w jednym strumieniu na wysokim klifie, w pobliżu wsi Zhapo.

Wygląd zewnętrzny

Krewetka charakteryzuje się przezroczysto-mleczno-żółtawym ubarwieniem ciała z trzema szerokimi, poprzecznymi, czarnymi pasami. Dodatkowo upstrzona jest na całym ciele licznymi, malutkimi kropeczkami w tym samym kolorze. Na rynku dostępne są liczne odmiany barwne (brązowa, czerwona, bordowa, niebieska). Gatunek ten często mylony jest z innymi, zwłaszcza z Caridina venusta. Samica jest większa, lepiej zbudowana i bardziej kolorowa od samca.

Usposobienie

Krewetki tego gatunku żyją w grupach. Są spokojne i towarzyskie. Mogą być trzymane w jednym akwarium z innymi krewetkami, ślimakami lub nawet małymi gatunkami ryb.

Akwarium

Akwarium powinno zawierać miękkie, piaszczyste lub żwirowe podłoże, kryjówki wśród roślinności (preferowane mchy, trawniczki), korzeni i kamieni. Niezbędne szczelne przykrycie zbiornika. Długie okresy podwyższonej temperatury wody (powyżej 25ºC) mogą się okazać śmiertelne dla krewetek Caridina breviata. Gatunek wrażliwy na związki azotu.

Rozmnażanie

Krewetki rozmnażają się w wodzie słodkiej i lekko kwaśnej. Samica zbiera zapłodnione jajeczka (około 30 sztuk) pod odwłokiem i przetrzymuje je tam to wylęgu przez około 3-4 tygodnie (w zależności od temperatury wody). Z jajeczek wylęgają się w pełni rozwinięte, malutkie krewetki (brak stadium larwalnego). Gatunek ten należy do grupy serrata i może krzyżować się z innymi z rodzaju Caridina.