Domowe Akwarium Pl

Krewetka Snow White (Caridina Cantonensis Sp. Snow White)

Zobacz też:
krewetka snow white Caridina cantonensis Sp. Snow White
Wikipedia/DirkBlankenhaus /GNU
GatunekKrewetka Snow White
Nazwa łacińskaCaridina Cantonensis Sp. Snow White
RodzinaAtyidae
Występowanieodmiana hodowlana
Długość2,0 - 3,0 cm
Temperatura21 - 26°C
Twardość wodymiękka
pH6,5 - 7,5
Zbiornik40 L
Pokarmwszystkożerne

Krewetka Snow White (Caridina Cantonensis Sp. Snow White)

Występowanie

Krewetka Caridina cantonensis Sp. Snow White jest odmianą selektywnie wyhodowaną ze skrzyżowania krewetek Caridina cantonensis sp. Bee (Black) z krewetką Red Crystal. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

Wygląd zewnętrzny

Krewetkę tej odmiany dzieli się wg 4 kals. Klasa 4 – najwyższa - krewetki charakteryzują się całkowicie białym kolorem ciała – głowa, ciało, nogi. Ich pancerz nie jest przezroczysty. Oczy są koloru czarnego. 3 klasa – wysoka - krewetki tej odmiany posiadają prawie całkowicie białe ubarwienie, z niewielkimi plamkami innego koloru na pancerzu, nogi białe. Klasa 2 – średnia - krewetka posiada prawie całkowicie biało-złote ubarwienie, z niewielkimi śladami innego koloru na pancerzu. Nogi są kolorowe. Klasa 1 – niska – na pancerzu znajduje się wiele nieregularnie rozmieszczonych przezroczystych lub kolorowych obszarów, nogi są przezroczysto-pigmentowane. Krewetki z przezroczystym pancerzem oraz z dodatkiem żółtego lub pomarańczowego koloru są określane jako Caridina cantonensis Sp. Golden Bee. U dojrzałej płciowo samicy można zaobserwować charakterystyczne siodło tuż za jej głową (jajeczka gotowe do zapłodnienia). Posiada ona także zaokrągloną linię brzucha.

Usposobienie

Są to spokojne i towarzyskie krewetki, które preferują żyć w większej grupie.

Akwarium

Caridina cantonensis Sp. Snow White nie jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga stabilnych i dojrzałych akwariów. Wrażliwa jest na związki azotu, chloru i miedzi w wodzie (unikamy leków zawierających miedź, a nawet zbiorników, w których wcześniej przeprowadzaliśmy taką kurację). Gatunek ten dobrze czuje się w krewetkariach (zbiornikach przeznaczonych tylko do hodowli krewetek, unikamy wówczas łączenia z innymi krewetkami z tego rodzaju ), jak i w zbiornikach ogólnych (tylko z małymi gatunkami ryb, które nie pływają za szybko i nie są drapieżnikami, unikamy również żyworódek). Wymagane jest miękkie i drobne podłoże, najlepiej ciemne (wspaniale na jego tle prezentują swe ubarwienie), liczne kryjówki wśród kamieni i korzeni (tworzącymi groty i jaskinie), łupin orzecha kokosowego, skorup doniczek itp., gęsta roślinność o drobnych liściach (mchy, umiarkowana ilość glonów - najlepiej ściśle kontrolowana). Niezbędna szczelna pokrywa akwarium.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tej odmiany nie należy do trudnych zadań. Krewetka rozmnaża się w słodkiej, miękkiej wodzie (DKH=5). Samica składa 20-25 jasnoniebieskich jajeczek, które po zapłodnieniu trzyma w tylnych odnóżach, pod odwłokiem. Po wykluciu pierwszej partii jaj (około tygodniu), samica składa następne jajeczka. Z jajeczek wykluwają się w pełni wykształcone krewetki – brak stadium larwalnego. Odmiana ta należy do grupy serrata i może krzyżować się z innymi krewetkami z rodzaju Caridina.