Domowe Akwarium Pl

Lileopsis Brazylijski (Lilaeopsis Brasiliensis)

lileopsis brazylijski Lilaeopsis brasiliensis
Wikipedia/Averater /CC BY-SA 3.0
GatunekLileopsis Brazylijski
Nazywany teżTrawka Brazylijska
Nazwa łacińskaLilaeopsis Brasiliensis
Rodzinaselerowate
Długość4 - 7 cm
Temperatura18 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Lileopsis Brazylijski (Lilaeopsis Brasiliensis)
Nazywany też: Trawka Brazylijska

Lileopsis brazylijski to roślina wodno-lądowa, która w warunkach naturalnych rośnie wzdłuż brzegów strumieni, rowów okresowo zalewanych oraz na terenach podmokłych i bagiennych na obszarze Brazylii, Paragwaju czy Argentyny.

Charakteryzuje się cienką łodygą, płożącą się po podłożu (tzw. rozłogi). Pędy te mocno się rozgałęziają. Jasnozielone liście wyrastają z węzłów znajdujących się na łodydze (do kilku sztuk) - swoim kształtem przypominają liście trawy. Z każdego węzła wyrastają również korzenie, którymi roślina mocuje się w podłożu.

Jest to bardzo wytrzymały gatunek, który rośnie praktycznie w każdych warunkach (również słabego oświetlenia). Jednak tempo wzrostu oraz wygląd rośliny zależy od warunków optymalnych. Są nimi: jasne i silne światło (0,5W na litr), temperatura wody w górnych przedziałach (21-26˚C), drobnoziarniste podłoże, wzbogacenie wody w dwutlenek węgla, a podłoża w nawozy. W tych warunkach liście rośliny są zwarte i krótkie, w pozostałych wydłużają się, a z każdego węzła wyrasta jeden do dwóch listków.

Gatunek ten bardzo ładnie wygląda zaaranżowany jako trawniczek na pierwszym planie w akwarium. W tym celu niewielkie kępy rośliny powinniśmy sadzić na wybranej powierzchni w tzw. szachownicę (kępa rośliny, puste podłoże, kępa rośliny, puste podłoże, itd.). Jest to dosyć agresywna roślina i wymaga systematycznego przycinania.

Gatunek nasienny, który w sztucznych warunkach rozmnażany jest wegetatywnie - poprzez oddzielanie ukorzenionych rozłogów.