Domowe Akwarium Pl

Neritina Natalensis Sp. Zebra (Neritina Natalensis Sp. Zebra)

Zobacz też:
neritina natalensis sp. zebra Neritina natalensis sp. Zebra
GatunekNeritina Natalensis Sp. Zebra
Nazwa łacińskaNeritina Natalensis Sp. Zebra
Rodzinaneritidae
Długość2.5 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda

Neritina Natalensis Sp. Zebra (Neritina Natalensis Sp. Zebra)

Występowanie

W warunkach naturalnych ślimak ten zamieszkuje szybko płynące potoki górskie, strumienie okryte lasami deszczowymi, słonawe ujścia rzek, delty rzek na terenie Kenii, Mozambiku, RPA oraz Somalii. Jest to gatunek słodkowodny.

Wygląd zewnętrzny

Istnieje wiele gatunków tych mięczaków podobnych do siebie, które nie jest łatwo odróżnić, a pochodzą z różnych środowisk: słodkowodnych, o wodzie słonawej oraz zupełnie słonej. Dlatego tak ważne wydaje się prawidłowe zidentyfikowanie gatunku. Zdarza się bowiem często, że po wpuszczeniu naszego nowego ślimaka do słodkiej wody, zdycha on, bez wyraźnej przyczyny, po kilku-kilkunastu dniach. Opisywany gatunek charakteryzuje się żółto brązowym ubarwieniem muszli z czarnymi lub ciemno brązowymi pasami, zazwyczaj dość wąskimi. Pasy te są bardzo regularne i nie układają się spiralnie, tylko wzdłuż skorupy i zbiegają się u jej szczytu. Ciało jest szare z ciemniejszymi pręgami. Najczęściej gatunek ten jest mylony z Vittina coromandeliana. Pochodzi on z Azji i zamieszkuje wody słodkie oraz słonawe. Tutaj pręgi na skorupie nie są tak regularne, można powiedzieć, że lekko zygzakowate.

Usposobienie

Jest to spokojny ślimak, który nie przeszkadza innym mieszkańcom akwarium (rybom oraz krewetkom). Prowadzi nocny tryb życia, w dzień odpoczywa zawsze w tym samym miejscu. Nie zjada roślin, nie przekopuje podłoża. Zdarza się, że wychodzi ze zbiornika, jednak dłuższy pobyt poza wodą prowadzi do jego śmierci. Powodem ucieczek tych ślimaków może być zła jakość wody, zbyt mała ilość tlenu lub zbyt mała ilość pożywienia.

Akwarium

Wybierając dla naszego ślimaka zbiornik kierujemy się przede wszystkim wielkością powierzchni jego dna – im większa, tym lepiej. Ze względu na sposób pobierania pokarmu niezbędne są w nim duże, płaskie kamienie, ewentualnie skały o miękkich i zaokrąglonych krawędziach lub korzenie. Podłoże powinno być miękkie, światło rozproszone, niezbyt intensywne. Niezbędne szczelne przykrycie akwarium, dobra filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (ślimaki wrażliwe na złą jakość wody oraz niedostateczne jej natlenienie). W celu podniesienia pH wody można do niej dodać muszle, pokruszone koralowce lub skały wapienne. Przy umieszczaniu ślimaków w akwarium nigdy nie opuszczamy ich, aby swobodnie opadały na dno – grozi to uszkodzeniem ich muszli.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który często składa białe jajeczka w akwarium – najczęściej na twardych powierzchniach (zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym się znajduje obfituje w pożywienie). Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie. W warunkach naturalnych larwy znoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek, gdzie ich pożywienie stanowi morski plankton. Po przejściu wszystkich przeobrażeń, w pełni ukształtowane ślimaki, wracają w wyższe partie rzeczne. Ślimaki te są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.

Pokarm

Jest to gatunek roślinożerny, którego głównym źródłem pożywienia są glony (przede wszystkim okrzemki). Najczęściej w naszym akwarium czyści kamienie, korzenie, szyby oraz duże liście (choć niechętnie się wspina). Nie zjada żywych i zdrowych roślin. Jeżeli w ogóle po nie sięga, to znaczy, że z pożywieniem jest krucho. Dlatego należy jego dietę wzbogacać o suche, mrożone lub świeże produkty roślinne (świeże warzywa: marchewka, seler naciowy, ogórek itp.).