Domowe Akwarium Pl

Vittina Semiconica (Vittina Semiconica)

Zobacz też:
vittina semiconica Vittina semiconica
GatunekVittina Semiconica
Nazwa łacińskaVittina Semiconica
RodzinaNeritidae
Długość2.5 cm
Temperatura20 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda

Vittina Semiconica (Vittina Semiconica)

Występowanie

W warunkach naturalnych ślimak ten zamieszkuje rzeki, potoki i strumienie, ujścia rzek oraz delty o skalnym brzegu i dnie na terenie Indonezji. Jest to gatunek słodkowodny.

Wygląd zewnętrzny

Ślimak ten charakteryzuje się pomarańczowo czerwono brązowym ubarwieniem muszli z ciemnobrązowymi plamkami układającymi się spiralnie w kierunku szczytu muszli. Plamki te przypominają „ścieżkę”/”ślad”/”trop” – stąd angielska nazwa „orange track snail”. Plamy swoim kształtem przypominają przekrzywione prostokąty lub romby. Ciało ślimaka jest jasnoszare z ciemniejszymi pręgami.

Usposobienie

Jest to spokojny ślimak, który nie przeszkadza innym mieszkańcom akwarium (rybom oraz krewetkom). Jest aktywny głownie nocą. Nie zjada roślin, nie przekopuje podłoża. Skutecznie utrzymuje rośliny w czystości. Zdarza się, że wychodzi ze zbiornika, jednak dłuższy pobyt poza wodą prowadzi do jego śmierci. Powodem ucieczek tych ślimaków może być zła jakość wody, zbyt mała ilość tlenu lub pożywienia. Nie łączymy tego gatunku, jak innych ślimaków z rodziny neritidae, z rybami drapieżnymi, polującymi na mięczaki.

Akwarium

Wybierając dla naszego ślimaka zbiornik kierujemy się przede wszystkim wielkością powierzchni jego dna – im większa, tym lepiej. Wystrój akwarium nie ma większego znaczenia, ważne, aby zawierał liczne kryjówki w postaci roślin, kamieni, skał (o delikatnych brzegach), korzeni itp. Wszelkie kryjówki powinny być tak zaprojektowane, aby nasz podopieczny nie zaklinował się w nich. Podłoże powinno być miękkie, światło rozproszone, niezbyt intensywne. Niezbędne szczelne przykrycie akwarium, dobra filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (ślimaki wrażliwe na złą jakość wody oraz niedostateczne jej natlenienie). W celu podniesienia pH wody można do niej dodać muszle, pokruszone koralowce lub skały wapienne. Przy umieszczaniu ślimaków w akwarium nigdy nie opuszczamy ich, aby swobodnie opadały na dno – grozi to uszkodzeniem ich muszli.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który często składa pojedynczo duże, białe jaja w akwarium. Skłonny jest do rozmnażania zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym się znajduje obfituje w pożywienie. Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie. W warunkach naturalnych larwy znoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek, gdzie ich pożywienie stanowi morski plankton. Po przejściu wszystkich przeobrażeń, w pełni ukształtowane ślimaki, wracają w wyższe partie rzeczne. Ślimaki te są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe (wyjątek stanowi sezon rozrodczy). Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.

Pokarm

Jest to gatunek roślinożerny, którego głównym źródłem pożywienia są glony (żywi się wszystkimi gatunkami). Nie zjada żywych i zdrowych roślin czy mchów. Jeżeli w ogóle po nie sięga, to znaczy, że głoduje. Dlatego należy jego dietę wzbogacać o suche, mrożone lub świeże produkty roślinne.