Domowe Akwarium Pl

Zwartka Wendta (Cryptocoryne Wendtii)

Zobacz też:
zwartka wendta Cryptocoryne wendtii
Wikipedia/Kristian Peters, Haplochromis /GNU
GatunekZwartka Wendta
Nazwa łacińskaCryptocoryne Wendtii
Rodzinaobrazkowate
Długość20 - 30 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesłabe
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Zwartka Wendta (Cryptocoryne Wendtii)

Zwartka Wendta - roślina ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji, przede wszystkim ze Sri Lanki. Gatunek wodno-lądowy, porastający bagienne lub błotniste tereny nabrzeżne stawów, jezior, rzek czy dorzeczy.

Charakteryzuje się niewielkim kłączem, z którego wyrastają rozetowo, na niezbyt długich ogonkach lancetowate, lekko pofałdowane, szpiczasto zakończone liście. System korzeniowy dobrze rozwinięty. Istnieje wiele odmian tego gatunku. Różnią się one kształtem liści, wielkością, a przede wszystkim kolorem (od zielonego, poprzez czerwieniejący na końcach lub od środka, do rdzawo brązowego).

Wszystkie odmiany nie sprawiają najmniejszego kłopotu w uprawie, jednak pewne parametry są znacznie korzystniejsze dla szybszego wzrostu. I tak podłoże nie powinno mieć zbyt dużej średnicy ziarna, powinno być wzbogacone gliną, torfem lub ziemią ogrodową, jego grubość nie może być mniejsza niż 5 cm, powinno mieć podobną temperaturę co woda (rozwiązaniem są kable grzejne), nie powinno być świeże (zwartki dobrze rosną w lekko zamulonym podłożu, nie lubią nadmiernego odmulania dna - jeżeli jest to niezbędne, najlepiej trzymać sadzonki w doniczkach). Przy wsadzaniu rośliny do podłoża uważamy, aby nie uszkodzić korzeni. Zanim roślina się zaaklimatyzuje może stracić wszystkie liście - należy ją wówczas pozostawić, bo z kłącza wyrosną nowe liście. W przypadku wody konieczne jest zachowanie stałych jej parametrów (jeżeli rośliny przyzwyczają się już do danych warunków, to gwałtowne zmiany nie są wskazane). Umiarkowane podmiany wody (koniecznie musi posiadać takie same właściwości co woda w akwarium) są korzystne dla rozwoju tego gatunku. Preferuje on także rozproszone światło oraz 12-sto godzinny dzień świetlny.

Zwartki doskonale prezentują się w przedniej lub środkowej części akwarium, sadzone w grupach po kilka sztuk (pamiętamy o pozostawieniu odpowiednich odstępów pomiędzy sadzonkami).

Roślina nasienna, jednak w warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie - przez podział kłącza lub oddzielanie rozłogów.