Domowe Akwarium Pl

Akara Błękitna (łac. Andinoacara Pulcher)

Zobacz też:
akara błękitna Andinoacara pulcher
Wikipedia/Loïc Tremblay /GNU
GatunekAkara Błękitna
Nazwa łacińskaAndinoacara Pulcher
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieKolumbia, Panama, Wenezuela
Długość10 - 17 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodybardzo miękka - średnio twarda
pH7.0
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Akara Błękitna (Andinoacara Pulcher)

Występowanie

Ryba słodkowodna pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie ma oliwkowe, połyskujące niebiesko, boki ciała ozdobione są ciemnymi poprzecznymi pręgami. U dojrzałych osobników płetwa ogonowa jest czerwona. Samice są bardziej matowe i mniejsze, samce natomiast charakteryzują się dłuższymi końcówkami płetwy grzbietowej i odbytowej.

Usposobienie

Ryby te rozgrzebują dno, niszczą rośliny, a z upływem wieku są bardziej agresywne w stosunku do innych ryb. Jednocześnie są inteligentne i opiekują się potomstwem.

Akwarium

Ryby te potrzebują piaszczystego lub drobno żwirowego i czystego dna. W zbiorniku powinny się również znajdować naturalne groty oraz płaskie kamienie.

Rozmnażanie

Jeżeli myślimy o rozmnażaniu tej rybki, to powinniśmy umieścić w akwarium jedną dobraną parę lub kilkanaście młodych okazów, z których w przyszłości dobiorą się trwałe pary. Przed tarłem ukazuje się u samicy tępo zakończona brodawka płciowa, u samca - ostro zakończona. Tarło odbywa się w temperaturze około 26-28°C. Samica składa ikrę a młode po wykluciu są przenoszone do wykopanych w dnie dołków. Od momentu złożenia ikry do usamodzielnienia się narybku mija około 7 dni. Przed kolejnym tarłem narybek powinien zostać oddzielony od rodziców.