Domowe Akwarium Pl

Akara Paskowana (Nannacara Anomala)

Zobacz też:
akara paskowana Nannacara anomala
GatunekAkara Paskowana
Nazwa łacińskaNannacara Anomala
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 - 7 cm
Temperatura22 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Akara Paskowana (Nannacara Anomala)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki, potoki oraz obszary zalewowe w strefach przybrzeżnych (mocno porośniętych roślinnością) na obszarze Surinamu i Gujany.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samca i samicy różni się po osiągnięciu przez ryby dojrzałości. Samiec wyróżnia się szaro oliwkowym kolorem ciała z niebieskim połyskiem oraz żółto pomarańczowymi obszarami (na głowie i wzdłuż grzbietu, podbrzusze, okolice nasady płetwy ogonowej). Dodatkowo jego boki upstrzone są brązowymi plamkami (regularne wzory przypominające pręgi poziome). Płetwy ma koloru niebiesko pomarańczowo żółtego, a ostatnie promienie płetwy grzbietowej i odbytowej ma wydłużone. Samica charakteryzuje się szaro żółtym ubarwieniem ciała z ciemnymi pręgami w jego górnej części tworzącymi wzór kratki (wzornictwo to jest intensywniejsze w okresie tarła). Płetwy ma zaokrąglone i jest znacznie mniejsza od samca.

Usposobienie

Jest to spokojna ryba. W okresie godowym zarówno samce, jak i samice stają się bardziej nerwowi. Samce rywalizują między sobą o dominację. Dominant często terroryzuje pozostałych do tego stopnia, że nie są oni w stanie osiągnąć swoich prawidłowych rozmiarów, a często również kolorystycznie przypominają ubarwienie samicy. Samica natomiast po złożeniu ikry i w okresie opieki nad nią (około 2-3 tygodnie) staje się agresywna dla innych ryb oraz samców własnego gatunku (jej agresja wzrasta, gdy nie ma wystarczającego miejsca na spokojne wychowanie swojego potomstwa). Ryby te doskonale nadają się dla początkujących akwarystów – są odporne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.

Akwarium

Dobrze czują się w przestronnych zbiornikach, mocno obsadzonych roślinnością (anubiasy, żabienice, itp.), z licznymi kryjówkami (potencjalnymi miejscami złożenia ikry) wśród płaskich kamieni, korzeni, łupin orzecha kokosowego, skorup doniczek tworzących groty i jaskinie, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Podłoże powinno być miękkie i drobnoziarniste, a filtracja skuteczna (filtr powinien być w stanie przepuścić 2-3 razy całą objętość akwarium w ciągu godziny). Ryby są wrażliwe na jakość wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Hodowla tych ryb jest łatwa. Można ją przeprowadzić w akwarium ogólnym (jeżeli jest odpowiednio duże) lub w osobnym zbiorniku. Pamiętamy, że dla każdej samicy powinniśmy przeznaczyć 40x40 cm powierzchni dna. Do tarła pobudzamy ryby poprzez podwyższenie temperatury wody do 26-28°C, obniżeniu jej pH do lekko kwaśnego, obfite karmienie żywymi pokarmami oraz systematyczne podmiany części wody. Konieczne są ustronne miejsca, w których mogłaby zostać złożona ikra (płaskie kamienie, doniczki, łupiny orzecha kokosowego). Miejsce, gdzie jaja zostaną złożone, jest starannie przez samca czyszczone i przygotowywane. Samica składa nawet do 300 ziaren ikry i od tego momentu przejmuje całkowitą opiekę nad potomstwem (staje się agresywna wobec samca). Wylęg następuje po 2-3 dniach i do momentu, kiedy narybek zacznie swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia (kolejne 5 dni), samica przenosi larwy codziennie do nowo wykopanego dołka w podłożu. Po około 2-3 tygodniach samiec jest dopuszczany do dalszej opieki nad potomstwem.