Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Skośnopręga (Mesonauta Festivus)

Zobacz też:
pielęgnica skośnopręga Mesonauta festivus
Wikipedia/Tomolyka /GNU
GatunekPielęgnica Skośnopręga
Nazwa łacińskaMesonauta Festivus
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmazonka i jej dorzecza
Długość12 - 15 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik120 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Pielęgnica Skośnopręga (Mesonauta Festivus)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryby te zamieszkują płytkie, stojące lub wolno płynące wody słodkie dorzecza Amazonki i zachodniej części Gujany.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzują się zmiennym ubarwieniem (w zależności od warunków bytowania oraz od stanu emocjonalnego) – zazwyczaj zielono żółte, połyskujące metalicznie, ale również może przyjmować kolor zielono niebieski lub szaro brunatny. Cechą wyróżniającą w wyglądzie jest ciemna, brunatna pręga przechodząca skośnie od pyska, przez oko, aż do końca płetwy grzbietowej oraz czarna, obrzeżona na złoto plama na trzonie ogona. Pokrój ciała bocznie spłaszczony, wydłużone płetwy brzuszne, grzbietowa i odbytowa. Płeć jest dosyć trudna do odróżnienia pomimo, że samice są mniejsze. Dodatkową wskazówką na rzecz samca są jego ostro zakończone płetwy grzbietowa i odbytowa.

Usposobienie

Są to spokojne rybki (w okresie tarła przejawiają pewną agresję związaną z wyznaczonymi przez siebie rewirami), dosyć płochliwe, zwinne i bardzo inteligentne (jest to gatunek szybko przystosowujący się do nowych warunków bytowania, który w pewnym stopniu można oswoić, np. karmienie z ręki). Gatunek stadny.

Akwarium

Lubią przestronne akwaria, z licznymi kryjówkami, wysokimi roślinami i koniecznie wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Roślinność pływająca oraz odpowiednie oświetlenie dobrze wpływają na ich samopoczucie. Ryby te lubią czystą, systematycznie podmienianą wodę.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. W okresie tarła samica przybiera żółtą barwę. Tarlaki dobierają się w pary ze stada. Samica składa jaja (nawet do 400 sztuk) w uprzednio przygotowanej kryjówce. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec i samica. Wylęg następuje po 3 dniach, po kolejnych 5 rybki swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.