Domowe Akwarium Pl

Tęczanka Trójpręga (Melanotaenia Trifasciata)

tęczanka trójpręga Melanotaenia trifasciata
Wikipedia/opencage.info /CC BY 2.5
GatunekTęczanka Trójpręga
Nazwa łacińskaMelanotaenia Trifasciata
Rodzinatęczankowate
WystępowanieAustralia
Długość13 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik100 L
Pokarmsuchy, mrożony, żywy, roślinny

Tęczanka Trójpręga (Melanotaenia Trifasciata)

Występowanie

 W naturalnych warunkach rybkę tę można odnaleźć w północnej części Australii: w Zatoce Karpehtaria, na Przylądku Jork (rzeki Archer, Mc Ivor) oraz na obszarze Terytorium Północnego (wyspy Melville i  Groote Eylandt, rzeka Mary oraz na terenie rezerwatu rdzennej ludności Arnhem Land). Są to zazwyczaj małe potoki, strumienie, rzeczki dopływy o czystych wodach, z kamienno-żwirowym lub piaszczystym dnem oraz bagna, mokradła lasów tropikalnych. Warunki te są bardzo zmienne i ryby przystosowały się do życia zarówno w porze deszczowej jak i suchej.

Wygląd zewnętrzny

Wyróżnić można różne odmiany barwne, uzależnione od pierwotnej lokalizacji stada, diety oraz warunków wodnych. I tak wzdłuż linii bocznej biegnie pręga zabarwiona na czarno lub granatowo, obrzeżona dość sporym marginesem biało złotawego koloru. Powyżej tej pręgi ciało może wybarwić się na żółto, czerwono, fioletowo, niebiesko lub zielono; natomiast poniżej widnieje jaśniejsze podbrzusze – zazwyczaj srebrno jasnoniebieskie lub złote. Płetwy grzbietowe, odbytowa, ogonowa są czerwone, pomarańczowe lub żółte. Rybkę wyróżniają dość duże oczy. Samca rozpoznamy po wyraźnym wcięciu pomiędzy głową a ciałem, garbem na czole, wydłużonych promieniach pierwszej płetwy grzbietowej (nakładają się one na drugą płetwę grzbietową) oraz rozmiarze i kolorze – jest większy od samicy i jaskrawiej wybarwiony.

Usposobienie

Tęczanka jest stworzeniem stadnym. Aby ryba czuła się dobrze w akwarium wymagane jest minimum 6 osobników, przy czym pamiętamy, żeby przewaga była samic nad samcami lub był równy ich stosunek (samce mają tendencję do zamęczania samic podczas godów). W grupie osobniki męskie wyświetlają swoje najlepsze kolory – rywalizują między sobą w ten sposób o względy samicy. Jest to aktywna, ciekawska, spokojna rybka, która uwielbia być w ruchu. Szybko pływa z jednego końca akwarium w drugi (dlatego wymagane są długie zbiorniki). Inteligentna. Należy uważać, żeby nie przekarmiać tych ryb (łatwo ulegają chorobom jelitowym). Dlatego karmimy je 2-3 razy dziennie taką dawką, aby została zjedzona w przeciągu 5 minut.

Akwarium

Rybki te lubią przestronne akwaria z wolnymi przestrzeniami do pływania, obsadzone dość mocno roślinami. Roślinność pływająca również jest wskazana (lubią światło rozproszone). Niezbędne są kryjówki wśród korzeni, gałęzi. Wymagana czysta woda (konieczne systematyczne podmiany części wody oraz czyszczenie dna), dobry filtr, umiarkowany przepływ wody, miękkie podłoże. Gatunek ten lubi skakać – pamiętajmy zatem o przykryciu zbiornika. Wrażliwy jest także na gwałtowne zmiany parametrów wody. Bez problemu mogą dzielić przestrzeń życiową z innymi podobnych rozmiarów rybami, również innymi tęczankami.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Po osiągnięciu przez ryby dojrzałości płciowej do tarła dochodzi łatwo. Okres składania jaj poprzedzają dość gwałtowne zaloty (pobudzamy do nich poprzez obfite karmienie żywymi pokarmami). Samiec rozpościera swoje płetwy grzbietowe i odbytową w celu zwiększenia atrakcyjności oraz rozmiaru ciała. Następnie uporczywie pływa/goni za samicą. Do tarła dochodzi najczęściej we wczesnych godzinach porannych. Samica składa jaja przez kilka dni partiami (po 200-400 jaj). Ikra składana jest wśród roślin o miękkich liściach – przylepia się do nich. Samce często chronią miejsca wylęgu. Wylęg młodych zależny jest od temperatury wody i następuje po około tygodniu. Karmimy je wymoczkami. Jak trochę podrosną przerzucamy się na solowce, mikrorobaki lub płynny pokarm dla narybku.