Domowe Akwarium Pl

Rak Florydzki (Procambarus Alleni)

Zobacz też:
rak florydzki Procambarus alleni
GatunekRak Florydzki
Nazwa łacińskaProcambarus Alleni
RodzinaCambaridae
Długość10 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda

Rak Florydzki (Procambarus Alleni)

Występowanie

Rak ten w warunkach naturalnych zamieszkuje bagna, rowy, jeziora, stawy, obszary zalewowe, tereny podmokłe na półwyspie florydzkim.

Wygląd zewnętrzny

Skorupiak ten w naturze ma ubarwienie brązowo niebieskie. W akwarystyce dostępne są dwie odmiany kolorystyczne – czysto niebieska oraz biała. Pancerz mają chropowaty, a szczypce wydłużone i wąskie. Samca i samicę rozróżniamy spoglądając na ich podbrzusza. Samica ma dobrze widoczny zbiorniczek nasienny umiejscowiony centralnie pomiędzy 4 i 5 odnóżami krocznymi. Posiada także mniejsze szczypce. Samca natomiast rozpoznamy po przekształconych pierwszych dwóch parach odnóży odwłokowych, które zbiegają się wzajemnie i równolegle kierują w stronę brzucha.

Usposobienie

Są to typowe nocne zwierzęta, które w dzień chowają się w swoich kryjówkach – najczęściej w przygotowanych uprzednio zgłębieniach pod kamieniami, korzeniami lub innymi elementami dekoracyjnymi (pamiętajmy zatem o solidnym ich przytwierdzeniu). Są to samotnicy, wyjątkiem jest sezon rozrodczy. Są terytorialne i dość agresywne – szczególnie dla własnego gatunku. Obgryzają rośliny, polują na ryby – ale są dość powolne. Przy odpowiedniej przestrzeni można je przetrzymywać z szybkimi i zwinnymi gatunkami. Unikamy ryb przydennych oraz tych z wydłużonymi płetwami.

Akwarium

Najważniejszym kryterium dla raków jest powierzchnia dna zbiornika – im większa, tym lepiej. Drugą ważną rzeczą jest zapewnienie im odpowiedniej ilości kryjówek – zwłaszcza, gdy trzymane będą z innymi zwierzętami lub w większych grupach. Muszą być one tak przygotowane, aby były niewidoczne jedne dla drugich, podzielone na rejony. Wykorzystujemy do ich zbudowania kamienie, skały, groty, rurki pcv, drewniane (np. bambus), ceramiczne, łupiny orzecha kokosowego, korzenie i patyki itp. Należy tutaj uwzględnić wielkość zwierząt – aby nie zaklinowały się. Odpowiednio dobrana kolorystyka wyposażenia pozwala uwypuklić i zintensyfikować ubarwienie mieszkańców. Po trzecie dla skorupiaków tych niezbędną do życia jest mocno natleniona woda. Raki posiadają skrzela i nie oddychają powietrzem atmosferycznym. Owszem mogą przebywać na suchym lądzie, ale tylko do czasu, gdy ich skrzela są wilgotne. Z akwarium, w którym będzie brakowało tlenu, rak będzie próbował uciekać (niezbędne szczelne przykrycie zbiornika). Raki wolą przebywać w mętnych wodach, ale to nie znaczy, że woda ma być brudna. Zwierzęta te są wrażliwe na obecność amoniaku i azotynów. Dlatego wymagana jest skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, najlepiej rozproszone. Wybierając podłoże stosujemy te o delikatnych, zaokrąglonych krawędziach. Od czasu do czasu na dno zbiornika kładziemy suche liście dębu, buku lub migdałecznika oraz wysuszone szyszki olchy (niezbędne składniki diety raków).

Rozmnażanie

Raki te rozmnażają się praktycznie przez cały rok, po osiągnięciu dojrzałości płciowej (zazwyczaj po osiągnięciu przez nie rozmiaru 6-7 cm). Procedura rozrodcza niczym nie różni się od klasycznego schematu. Samica nosi jajeczka pod odwłokiem oraz opiekuje się młodymi do miesiąca czasu.

Pokarm

Są zwierzętami wszystkożernymi. Najważniejsza zasada przy ich karmieniu brzmi: pokarm ma być urozmaicony i ma opadać na dno. Może być w postaci suchej, mrożonej oraz żywej, zarówno roślinny, jak i zwierzęcy. Wydaje się, że preferują martwe szczątki roślin, warzywa zielone (szpinak, sałata, groszek), robaki oraz larwy komarów.