Domowe Akwarium Pl

Anubias Afzela (łac. Anubias Afzelii)

Zobacz też:
anubias afzela Anubias afzelii
Wikipedia/Daderot /CC0 1.0
GatunekAnubias Afzela
Nazwa łacińskaAnubias Afzelii
Rodzinaobrazkowate
Długość20 - 30 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesłabe
Podłożeżwirowe

Anubias Afzela (Anubias Afzelii)

Anubias afzela jest rośliną wodno-lądową, która w warunkach naturalnych porasta błotniste tereny podmokłe, brzegi stawów, potoków i strumieni, bagna, torfowiska na terenie równinnych lasów Senegalu, Gwinei czy Sierra Leone. W naturze osiąga nawet do metra wysokości.

Charakteryzuje się kłączem o grubości do 4 cm, z którego rozetowo wyrastają długie i wąskie liście. Blaszka jest kształtu od lancetowego do eliptycznego, pofałdowana delikatnie na brzegach. Łodygi są nieco krótsze od liści i ich kolor przechodzi od zielonego do czerwonawego.

Gatunek ten wspaniale prezentuje się na środkowym planie w akwarium. Pamiętamy, żeby nie przysypywać kłącza podłożem - zakopujemy tylko korzenie. Możemy go także zaaranżować na korzeniach i skałach za pomocą żyłki, nitki (nie bawełnianej) lub gumki.

Jest to mało wymagająca oraz odporna roślina, która powoli rośnie. Jej liście nie są obgryzane przez ryby roślinożerne, ale często porastają je glony, które dodatkowo spowalniają wzrost. Pamiętamy o systematycznym usuwaniu uszkodzonych oraz powiędłych liści.

Gatunek nasienny, który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie - przez podział kłącza.