Domowe Akwarium Pl

Anubias Fałdolistny (Anubias Heterophylla)

Zobacz też:
anubias fałdolistny Anubias heterophylla
GatunekAnubias Fałdolistny
Nazywany teżAnubias Kongijski
Nazwa łacińskaAnubias Heterophylla
Rodzinaobrazkowate
Długość20 - 50 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesłabe
Podłożeżwirowe

Anubias Fałdolistny (Anubias Heterophylla)
Nazywany też: Anubias Kongijski

Anubias fałdolistny jest rośliną błotną, która w warunkach naturalnych porasta tereny podmokłe tropikalnych lasów afrykańskich. Jest on powszechny na terenach równinnych Kamerunu, Gabonu, Konga, Gwinei, Demokratycznej Republiki Konga oraz Angoli.

Charakteryzuje się grubym, niezbyt długim kłączem, z którego wyrastają korzenie oraz na długich ogonkach, rozmieszczone rozetowo liście. Blaszki są twarde, ciemnozielone, o woskowym połysku i dość zróżnicowanym kształcie - od owalnego, przez lancetowaty do strzałkowego. Mogą być również gładkie lub lekko pofałdowane.

Roślina ta rośnie powoli, ale osiąga znaczne rozmiary. Dlatego nadaje się do dużych akwariów, na tylny lub środkowy plan. Należy pamiętać, że kłącza nie przysypujemy podłożem (części, z której wyrastają liście), gdyż będzie gniło. Gatunek ten doskonale nadaje się do aranżacji na elementach dekoracyjnych (kamienie, skały, korzenie itp.) - należy go przytwierdzić za pomocą żyłki, gumki recepturki lub nitki (nie bawełnianej). Polecany jest do akwariów z rybami roślinożernymi.

Jest to wytrzymała i mało wymagająca roślina. Nie potrzebuje intensywnego oświetlenia oraz dodatkowego nawożenia.

Gatunek nasienny (białe kwiaty pojawiają się jedynie nad powierzchnią wody), który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie - przez podział kłącza. Pamiętamy przy tym, aby tak spreparowana sadzonka posiadała minimum 3 liście.