Domowe Akwarium Pl

Anubias Niski (łac. Anubias Barteri Var. Nana)

Zobacz też:
anubias niski Anubias barteri var. nana
GatunekAnubias Niski
Nazwa łacińskaAnubias Barteri Var. Nana
Rodzinaobrazkowate
Długość15 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne

Anubias Niski (Anubias Barteri Var. Nana)

Anubias Niski - gatunek wodno-lądowy, który w warunkach naturalnych można spotkać w zachodniej Afryce - porasta bardzo płytkie zbiorniki okresowo zalewane - rowy lub bajora o błotnistym podłożu oraz nabrzeża rzek czy potoków o zmiennym poziomie wody.

Charakteryzuje się on niewielkim, rozgałęziającym się kłączem, od którego odchodzą rozetowo liście koloru ciemno zielonego. Blaszki liściowe osadzone są na dość grubych ogonkach, a kształtem przypominają elipsę o zaostrzonym końcu (ich długość wynosi około 8 cm, a szerokość do 3 cm).

Roślina, która poza wzbogaconym podłożem (zalecana jest wierzchnia warstwa z torfu lub podłoże z dodatkiem gliny), ma niskie wymagania i jest łatwa w uprawie. Rośnie jednak wolno i jak inne gatunki o dużych liściach podatna jest na porastanie przez glony (wymagane jest systematyczne czyszczenie jej liści). Umieszczając sadzonkę w podłożu należy zwrócić uwagę, aby tylko korzenie były przysypane - kłącze powinno swobodnie przylegać do jego wierzchniej warstwy, w przeciwnym wypadku będzie gniło.

Gatunek pięknie wygląda posadzony na pierwszym planie w akwarium między roślinami o jasnozielonych liściach. Bardzo efektowne są dekoracje zaaranżowane na korzeniach lub innych porowatych elementach dekoracyjnych. Roślina ta jest szczególnie polecana do akwariów z rybami roślinożernymi, gdyż jej liście są twarde i wytrzymałe.

Jest to gatunek nasienny, który dosyć często zakwita w sztucznych warunkach. Rozmnażany jest jednak wegetatywnie - przez podział kłącza.