Domowe Akwarium Pl

Anubias Lancetowaty (Anubias Lanceolata)

Zobacz też:
anubias lancetowaty Anubias lanceolata
GatunekAnubias Lancetowaty
Nazwa łacińskaAnubias Lanceolata
Rodzinaobrazkowate
Długość40 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Anubias Lancetowaty (Anubias Lanceolata)

Anubias Lancetowaty to gatunek wodno-lądowy, który w warunkach naturalnych można spotkać w tropikalnej Afryce - porasta zbiorniki okresowo zalewane (może być całkowicie zanurzony), o błotnistym lub mulistym dnie.

Charakteryzuje się on cienkim kłączem z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Od kłącza rozetowo, na długich ogonkach odchodzą lancetowate liście koloru ciemno zielonego. Długość blaszki liściowej może sięgać nawet 20 cm, a szerokość około 8 cm.

Roślina, która poza wzbogaconym podłożem, ma niskie wymagania i jest łatwa w uprawie. Rośnie jednak wolno i podatna jest na porastanie przez glony (wymagane jest systematyczne czyszczenie jej liści). Umieszczając sadzonkę w podłożu należy zwrócić uwagę, aby tylko korzenie były przysypane - kłącze powinno swobodnie przylegać do jego wierzchniej warstwy.

Gatunek pięknie wygląda w środkowych częściach akwarium. Bardzo efektowne są dekoracje z anubiasa zaaranżowane na korzeniach lub dużych kamieniach. Nadaje się on także do maskowania urządzeń technicznych. Roślina ta jest szczególnie polecana do akwariów z rybami roślinożernymi, gdyż jej liście są twarde i wytrzymałe.

Jest to gatunek nasienny, który dosyć często zakwita w sztucznych warunkach. Rozmnażany jest jednak wegetatywnie przez podział kłącza.