Domowe Akwarium Pl

Barklaja Długolistna (Barclaya Longifolia)

barklaja długolistna Barclaya longifolia
Wikimedia/Ito Y, Barfod A /CCA 4.0
GatunekBarklaja Długolistna
Nazwa łacińskaBarclaya Longifolia
Rodzinagrzybieniowate
Długość20 - 50 cm
Temperatura24 - 31°C
Twardość wodymiękka
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny i żelaza

Barklaja Długolistna (Barclaya Longifolia)

Barklaja długolistna jest rośliną wodną pochodzącą z południowo-wschodniej Azji – jest to gatunek endemiczny. Porasta strumienie o wolnym nurcie oraz błotnistym podłożu na obszarze lasów tropikalnych Indii, Malezji, Birmy, Tajlandii, Laosu i Wietnamu.

Jest to typowy gatunek wodny, który nie rozwija nadwodnych liści. Roślina charakteryzuje się wydłużonymi, równowąskimi liśćmi, o długości 25-30 cm, które wyrastają rozetowo z poziomego kłącza na sztywnych ogonkach. Dość delikatne liście są pofałdowane, sercowato wycięte u nasady, a ich kolor jest zielono-bordowy (zależy od intensywności oświetlenia).

Z uwagi na osiągane rozmiary gatunek ten nadaje się do dużych akwariów, na tylny plan lub sadzony po bokach. Należy mieć na uwadze, że roślina potrzebuje sporo wolnego miejsca dookoła, gdyż rozrasta się dość mocno na boki (około 30-40 cm). Sadząc gatunek w pojemniku zachowamy jego niewielką wielkość na dłużej.

Roślina nieco wymagająca – zwłaszcza jeżeli chodzi o temperaturę wody. Preferuje wodę o pH=5,5-7,5. Dodatkowe nawożenie nie jest konieczne, ale nawożenie CO2 przyspiesza wzrost rośliny. Jest ona wrażliwa na ataki ślimaków, które szczególnie lubią zjadać jej liście. Wrażliwa na intensywny prąd wody – nie powinna stać w pobliżu wylotu filtra. Raz posadzona i zaaklimatyzowana nie powinna być przesadzana – traci wówczas liście. Gatunek po okresie produkcji nasion przechodzi w okres spoczynkowy (uśpienia) – zrzuca wówczas wszystkie liście na kilka miesięcy.

Barklaja długolistna jest gatunkiem nasiennym, który bez problemu zakwita w wodzie (temperatura wody około 30ºC) i bardzo dobrze rozwija się z nasion. Łodyga kwiatowa dociera do powierzchni wody i wtedy zakwita lub pozostaje pod powierzchnią wody zamknięta. W obu przypadkach dochodzi do samozapylenia w pąku kwiatowym (w drugim przypadku mamy do czynienia z klejstogamią) i rozwijania się nasion wewnątrz strąku. Po osiągnięciu dojrzałości przez nasiona strąk powoli rozpuszcza się, a jasnobrązowe i kolczaste nasiona wpadają do wody. Najlepiej jest usunąć łodygę kwiatową tuż przed tym, nasiona wyjąć ze strąka (otoczone są w nim białą, galaretowatą substancją) i posadzić w piaszczystym podłożu lub odpowiednim pojemniku. Wybrane miejsce powinno być dobrze oświetlone. Nowe rośliny zaczynają kiełkować po kilku miesiącach, a sadzonki gotowe są do przesadzenia po osiągnięciu 5-10 cm wysokości.

W akwarium gatunek ten możemy także rozmnażać wegetatywnie – przez podział kłącza. Pamiętamy, aby kłącza nigdy nie przysypywać w całości podłożem – będzie wówczas gniło.