Domowe Akwarium Pl

Bolbitis Heudelota (łac. Bolbitis Heudelotii)

Zobacz też:
bolbitis heudelota Bolbitis heudelotii
GatunekBolbitis Heudelota
Nazwa łacińskaBolbitis Heudelotii
Rodzinanerecznicowate
Długość15 - 35 cm
Temperatura20 - 27°C
Twardość wodymiękka
Oświetleniesłabe
Podłożedowolne

Bolbitis Heudelota (Bolbitis Heudelotii)

Bolbitis heudelota to roślina wodna, która w warunkach naturalnych porasta szybko płynące rzeki afrykańskie (głównie zaczepiona w szczelinach skał i kamieni oraz korzeni drzew) na terenie Etiopii oraz RPA.

Charakteryzuje się płożącym kłączem, z którego wyrastają korzenie oraz rozmieszczone rozetowo liście na długich i prostych łodygach. Z każdego węzła wyrasta jeden liść, kolejne piętra ulokowane są naprzemiennie. Blaszki są koloru zielonego, półprzezroczystego o dekoracyjnym kształcie. Roślina swoim pokrojem przypomina paproć.

Gatunek ten rośnie bardzo wolno - z tempem przyrostu jednego liścia na dwa miesiące. Jest ona mało wymagająca - dobrze rośnie w różnych warunkach oświetleniowych (im słabsze oświetlenie, tym kolor ciemniejszy), nie wymaga dodatkowego nawożenia. Podatna jest na porastanie przez glony i powinna być umieszczana w rejonie intensywniejszego przepływu wody - najlepiej w strumieniu filtra.

Doskonale prezentuje się na środkowym planie w towarzystwie jasnozielonych oraz czerwonych roślin. Można go także aranżować na elementach dekoracyjnych za pomocą nitki, gumki recepturki lub żyłki. Pamiętamy, aby kłącza rośliny nigdy nie przysypywać podłożem - będzie gniło.

W warunkach akwariowych roślinę rozmnażamy wegetatywnie - przez podział kłącza.