Domowe Akwarium Pl

Chrzan Wodny (łac. Armoracia Aquatica)

Zobacz też:
chrzan wodny Armoracia aquatica
GatunekChrzan Wodny
Nazwa łacińskaArmoracia Aquatica
Rodzinakapustowate
Długość10 - 15 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Chrzan Wodny (Armoracia Aquatica)

Chrzan Wodny w warunkach naturalnych jest rośliną wodno-lądową, porastającą wschodnią część Ameryki Północnej (strefa podzwrotnikowa wilgotna i umiarkowana) - tereny podmokłe, brzegi jezior czy rzek, łąki okresowo zalewane.

Jak większość roślin tego typu wyróżnia się długą, mocną łodygą, z której wyrastają naprzeciwlegle szerokie liście o różnym kształcie - od owalnych, gładkich, poprzez pofalowane, eliptyczne, do wielokrotnie podzielonych, ząbkowanych. W dużej mierze na kształt liści wpływa wiek rośliny, jej zanurzenie w wodzie (całkowite lub częściowe) oraz intensywność światła, która dociera do rośliny. W okresie późno wiosennym / wczesnoletnim na łodydze wykształcają się drobne, białe kwiaty. W warunkach akwariowych łodyga w zasadzie nie wykształca się, liście rosną wówczas rozetowo w postaci zwartej kępki.

Gatunek ten jest mało kłopotliwy w uprawie, odporny na zmiany środowiskowe.

Najlepiej prezentuje się w przedniej części zbiornika.

Roślina nasienna, jednak w sztucznym środowisku rozmnażana jest wegetatywnie - przez rozmnóżki wyrastające na roślinie macierzystej lub za pomocą sadzonek z uciętych pędów (jeżeli takowe się pojawią).