Domowe Akwarium Pl

Filantus Pływający (łac. Phyllanthus Fluitans)

Zobacz też:
filantus pływający Phyllanthus fluitans
GatunekFilantus Pływający
Nazwa łacińskaPhyllanthus Fluitans
Rodzinawilczomleczowate
Długość2 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeroślina pływająca

Filantus Pływający (Phyllanthus Fluitans)

Filantus Pływający to roślina pływająca występująca w naturalnym środowisku w wodach stojących lub wolno płynących Ameryki Środkowej oraz Południowej. Gatunek ten można także odnaleźć w formie ukorzenionej w błotnistym, mulistym lub bagiennym podłożu.

Roślina ta charakteryzuje się poziomą łodygą, od której odchodzą bezogonkowe, naprzeciwlegle, ściśle ułożone , sercowato - okrągłe liście koloru od zielonego do czerwonawego (ubarwienie zależy od intensywności oświetlenia oraz wieku liści). System korzeniowy (owłosione, czerwone nitki) wykształca się na całej długości łodygi i swobodnie zwisa w toni wodnej. Kwiaty drobne, białe, rozdzielnopłciowe rozwijają się na przełomie lata i jesieni.

Gatunek rzadki w sklepach zoologicznych, ale bardzo dekoracyjny. W sprzyjających warunkach hodowlanych (oświetlenie minimum 12 h na dobę - nawet w zimie, woda wzbogacana w sole mineralne oraz składniki odżywcze) jego liście uzyskają piękną czerwoną barwę, a roślina zakwita. Szybko się rozrasta, przez co trzeba ją systematycznie przycinać.

Roślina nasienna, jednak w warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie - przez podział ukorzenionej łodygi.