Domowe Akwarium Pl

Grążel Japoński (Nuphar Japonicum)

grążel japoński Nuphar japonicum
Wikimedia/Yoko Nekonomania /CCA 2.0
GatunekGrążel Japoński
Nazwa łacińskaNuphar Japonicum
Rodzinagrzybieniowate
Długość20 - 80 cm
Temperatura15 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesilne
Podłożepiaszczysto-gliniaste

Grążel Japoński (Nuphar Japonicum)

Grążel japoński jest rośliną wodną, którą w warunkach naturalnych można odnaleźć w bagnach, mokradłach, stawach, jeziorach czy wolno płynących strumieniach na terenie Japonii oraz Półwyspu Koreańskiego.

Gatunek ten wypuszcza szerokie, podwodne i nadwodne liście z pełzającego kłącza. Liście podwodne są koloru jasnozielonego, lekko przezroczyste, z ciemniejszym marginesem na ich pofałdowanych brzegach. Liście te są strzałkowatego kształtu, z wyraźnym nerwem, wyrastają na mocnych, pionowych ogonkach. Liście nadwodne są ciemnozielone, błyszczące i twarde – po ich pojawieniu się roślina zakwita.

Ze względu na osiągane rozmiary roślina ta nadaje się do dużych akwariów, gdzie powinna być sadzona na środkowym planie lub po bokach zbiornika. Pamiętamy, aby nie przysypywać jej kłącza w całości – będzie gniło.

Jest to mało wymagająca roślina, jeżeli chodzi o parametry wodne – jedynym parametrem, którego należy przestrzegać jest światło – im więcej, tym lepiej. Rośnie szybko w optymalnych warunkach. Dodatkowe nawożenie dwutlenkiem węgla nie jest obowiązkowe, ale wskazane. Grążel japoński jest odporny na ataki glonów. Ze względu na dobrą kondycję rośliny, liście nadwodne powinny być systematycznie usuwane.

Jest to roślina nasienna (pojedyncze żółte kwiaty), u której kwiaty rozwijają się nad powierzchnią wody. Każdy kwiat posiada zarówno narządy męskie jak i żeńskie (obupłciowość), ale nie dochodzi tutaj do samozapylenia – potrzebne są do tego owady lub ingerencja człowieka (pędzelkowanie). W akwarium możemy rozmnażać ją z nasion (dojrzałe nasiona umieszczamy w wilgotnej glebie) lub wegetatywnie – przez podział kłącza.