Domowe Akwarium Pl

Krewetka Babaulti Green (Caridina cf. Babaulti var. Green) w akwarium - hodowla

Zobacz też:
krewetka babaulti green Caridina cf. Babaulti var. Green
Wikipedia/DirkBlankenhaus /GNU
GatunekKrewetka Babaulti Green
Nazwa łacińskaCaridina Cf. Babaulti Var. Green
RodzinaAtyidae
WystępowanieIndie
Długość3 - 4 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0 - 7.5
Zbiornik30 L
Pokarmwszystkożerne: glony, warzywa, materia organiczna, plankton

Krewetka Babaulti Green (Caridina Cf. Babaulti Var. Green)

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje w wolno płynących wodach Indii. Sztucznie została wprowadzona do zbiorników w większości południowoazjatyckich państw (Birma, Malezja itp.).

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się zielonym ubarwieniem, jednak ma zdolność zmiany swojego koloru pod wpływem czynników zewnętrznych (wpływ mają warunki wodne, obsada roślinna, współmieszkańcy, stres oraz dieta). Tak więc niech nas nie zdziwi, że nagle zmieni kolor na brązowo pomarańczowy lub brązowo czerwony. Zmiana barwy jest naturalnym przystosowaniem się tych skorupiaków do obrony przed potencjalnymi drapieżnikami. Samice są nieco większe, intensywniej ubarwione i często posiadają biały pasek na grzbiecie, który ciągnie się od głowy do nasady ogona.

Usposobienie

Jest to stadna krewetka, która dobrze czuje się w liczniejszej grupie - minimum 5 osobników. Wówczas jest mniej nieśmiała i nie ukrywa się przez cały czas. Ponadto jest spokojna i towarzyska. Jak wszystkie krewetki zrzuca pancerz (wówczas staje się apatyczna, nie pobiera pokarmu i ukrywa się do momentu stwardnienia nowego pancerza).

Akwarium

Wymagają krystalicznie czystej wody, dobrze natlenionej, z delikatnym ruchem wody. Niezbędne systematyczne podmiany części wody, zastosowanie filtrów gąbkowych. Krewetki z tego gatunku lubią gęstą obsadę roślinną oraz liczne kryjówki wśród korzeni, kamieni, skał, skorup doniczek lub orzecha kokosowego. Za współtowarzyszy dobieramy im małe gatunki rybek, które w warunkach naturalnych nie żywią się skorupiakami. Jeżeli chodzi o towarzystwo krewetek, to unikamy innych z Babaulti - będą się wzajemnie krzyżować.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie przysparza większych kłopotów, jednak odchowanie młodych (szczególnie ich wykarmienie) to zupełnie inna historia. Krewetki rozmnażają się płciowo, dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Jak w pozostałych przypadkach samica gotowa jest do kopulacji tuż po wylince. Samiec intensywnie pływa wokół niej (gody odbywają się przeważnie pod wieczór lub w nocy), po czym zbliża się na krótką chwilę i już jest po całej sprawie - zdeponował nasienie. Teraz jaja po kolei wyskakują z jajowodów samicy zapładniając się przy okazji (jaja zawsze są koloru zielonego). Zapłodnione jajeczka do czasu wyklucia pozostaną pod ogonem samicy i przytrzymywane będą przez jej pleopody. W tym czasie samica nie ustaje w wachlowaniu i przekładaniu ich między sobą. Wylęg następuje po 20-28 dniach. Młode przypominają dorosłych, ale są niewielkich rozmiarów i rosną bardzo wolno.