Domowe Akwarium Pl

Krewetka Amano (Caridina Multidentata)

Zobacz też:
krewetka amano Caridina multidentata
GatunekKrewetka Amano
Nazwa łacińskaCaridina Multidentata
RodzinaAtyidae
WystępowanieAzja
Długość4 - 5 cm
Temperatura20 - 24°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik40 L
PokarmGlony, owoce, warzywa, larwy owadów, suszony w postaci płatków, granulek, tabletek

Krewetka Amano (Caridina Multidentata)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki i potoki Japonii, Korei, Tajwanu, Fidżi, Madagaskaru. Można ją odnaleźć wśród roślinności, a także wśród głazów i większych skał.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzują się przezroczystym, szarawym ciałem z jasnym paskiem na grzbiecie oraz z ciemnymi plamkami po bokach (tworzą one przerywane linie). Odnóża służące do podawania pokarmu zaopatrzone są we włoski. Co jakiś czas krewetki zrzucają swój pancerz. Samice łatwo odróżnić od samców - są większe, a ich plamki tworzą coś w rodzaju kreseczek (u samców przypominają one kropki).

Usposobienie

Są to zwierzątka stadne - najlepiej jest je trzymać w grupie minimum 5 sztuk. Są bardzo żarłoczne i dobrze czyszczą akwarium z większości glonów. Wymagają jednak dokarmiania, ale powinny być dożywiane raz dziennie taką ilością, aby całość została skonsumowana do 2 godzin. Mają łagodne usposobienie i mogą być trzymane z innymi krewetkami i małymi rybkami. Są towarzyskie, ciekawskie. Mogą się ukrywać i być apatyczne tylko w okresie zrzucania pancerza lub, gdy są chore.

Akwarium

Akwarium powinno posiadać gęstą obsadę roślinną (wybieramy rośliny o drobnych listkach: mech jawajski, moczarka, wgłębka itp.). Powinny się znajdować również kryjówki (łupina orzecha, kamienie, korzeń), dobry filtr (najlepiej gąbkowy), delikatny prąd wody oraz napowietrzanie (krewetki wrażliwe są na brak tlenu). Gatunek ten cechuje dość duża śmiertelność po umieszczeniu w akwarium. Spowodowane jest to długą drogą jaką muszą przebyć i wywołanym przez to stresem - krewetki dostępne w sklepach pochodzą z naturalnych siedlisk.

Rozmnażanie

Gatunek ten jest jajorodny, ale rozmnożenie go w sztucznych warunkach jest bardzo trudne. Samica nosi jaja bezpośrednio pod odwłokiem przez około 3 tygodnie. Do zapłodnienia dochodzi zanim samica złoży jaja. Po ich złożeniu powinny być przeniesione do osobnego zbiornika ze słonawą wodą (w przeciwnym razie jajeczka obumrą). Można także umieścić zapłodnioną samicę w osobnym akwarium (około 40 litrów, filtr gąbkowy, pH wody neutralne, temperatura 21°C, delikatne napowietrzanie, pełne oświetlenie). Po złożeniu jaj samicę przenosimy do poprzedniego zbiornika, a ten stopniowo zasalamy do poziomu 17g/l w ciągu 7 dni. Po okresie inkubacji następuje etap larwalny (larwy wiszą swobodnie w toni wodnej), zaczynamy wówczas karmić młode. Po około 20-stu dniach następuje przepoczwarzenie larw. Należy je wówczas przenieść do akwarium głównego (do słodkiej wody).