Domowe Akwarium Pl
Do końca listopada w neonek.pl: -10% na wszystko. W koszyku wpisz kod: BLACK Zobacz

kardynał z sulawesi - hodowla w akwarium

Zobacz też:
kardynał z sulawesi Caridina dennerli
Wikipedia/DirkBlankenhaus /GNU
GatunekKardynał Z Sulawesi
Nazwa łacińskaCaridina Dennerli
RodzinaAtyidae
WystępowanieAzja
Długość2,5 cm
Temperatura26 - 30°C
Twardość wodytwarda
pH7,5 - 8,5
Zbiornik40 L
Pokarmwszystkożerne

Kardynał Z Sulawesi (Caridina Dennerli)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla małego, tektonicznego jeziora Matana położonego w Sulawesi (Celebes) – na indonezyjskiej wyspie na Oceanie Spokojnym. Ich naturalnymi siedliskami są płytkie wody (około 10 metrów głębokości) obfitujące w skały, kamienie i żwir. Woda w jeziorze charakteryzuje się dobrym natlenieniem, temperaturą w granicach 27-31ºC oraz pH=7,4.

Wygląd zewnętrzny

Skala ubarwienia krewetki waha się od głębokiej czerwieni (bordo) do jaśniejszych odcieni tego koloru. Kolor w żadnym wypadku nie wskazuje na stan zdrowia, samopoczucie lub płeć krewetki. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku są białe, niewielkie kropeczki rozmieszczone na całym pancerzu oraz białe pierwsze dwie pary odnóży ze szczypcami. Odróżnienie płci krewetek nie jest łatwą sprawą. Dojrzała samica posiada siodło – ciemną plamę tuż za głową (są to widoczne jajeczka, gotowe do zapłodnienia). Jednak siodło nie zawsze jest widoczne gołym okiem ze względu na ubarwienie krewetki.

Usposobienie

Bardzo aktywne krewetki, które praktycznie cały czas żerują na glonach i resztkach organicznych pokrywających dno zbiornika, kamienie lub szyby akwarium. Spokojny gatunek, który bez przeszkód może być trzymany z innymi krewetkami, ślimakami lub małymi gatunkami ryb z Sulawesi. Preferują liczniejsze grupy własnego gatunku. Unikamy przekarmiania krewetek – posiłek raz dziennie w zupełności im wystarczy.

Akwarium

Akwarium powinno posiadać piaszczyste lub żwirowe, miękkie podłoże, sporo kamieni tworzących groty i jaskinie, posiadające płaskie rozległe płaszczyzny, które pokryte są glonami i które stanowią dla krewetek miejsce pobierania pokarmu. Roślinność w postaci trawniczków również jest wskazana. Należy także szczelnie przykryć zbiornik, aby zapobiec niechcianym ucieczkom. Światło nie powinno być silne, powinno być także rozproszone. Krewetki kardynał są bardzo wrażliwe na gwałtowne spadki temperatury wody – temperatura poniżej 26ºC może spowodować ich śmierć. Umieszczamy je tylko w pełni dojrzałych zbiornikach – kardynałki są niezwykle wrażliwe na związki azotu. Gatunek polecany jest do hodowli tylko doświadczonym akwarystom ze względu na wymagania wodne.

Rozmnażanie

Krewetki rozmnażają się w wodzie słodkiej. Krewetki nie przechodzą przez okres larwalny. Samica gromadzi 10-15 jajeczek pod odwłokiem i trzyma je tam aż do momentu wyklucia małych, w pełni wykształconych krewetek – około 20-30 dni. Młode od razu mają takie samo ubarwienie jak dorosłe krewetki i przystępują do żerowania.