Domowe Akwarium Pl

Krynia Pływająca (łac. Crinum Natans)

Zobacz też:
krynia pływająca Crinum natans
Wikimedia/Zaire /GNU
GatunekKrynia Pływająca
Nazwa łacińskaCrinum Natans
Rodzinaamarylkowate
Długość50 - 100 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Krynia Pływająca (Crinum Natans)

Krynia pływająca jest rośliną wodną pochodzącą z zachodniej Afryki (Kamerun, Gabon), gdzie można ją odnaleźć w płytkich strumieniach, potokach i rzekach z błotnisto-piaszczystym dnem, wśród kamieni.

Gatunek charakteryzuje się długimi, równowąskimi, skórzastymi i mocno pofałdowanymi liśćmi, które rozetowo i bezpośrednio wyrastają z niewielkiej cebuli. Są ciemno zielonego koloru. System korzeniowy mocno rozwinięty. Istnieje kilka odmian tej rośliny, które różnią się od siebie szerokością liści, ich kształtem i stopniem pofałdowania.

Ze względu na osiągane rozmiary potrzebuje wysokich akwariów i sporo miejsca dookoła (rozrasta się na około 30 cm na boki). Najlepiej prezentuje się na tylnym planie – po bokach lub w centralnej części zbiornika. W zbyt niskim akwarium liście pokładają się na powierzchni wody zacieniając całkowicie jego wnętrze.

Roślina jest bardzo odporna, także na obgryzanie przez ryby roślinożerne, ale rośnie powoli. Preferuję wodę o pH=6,0-7,5. Nawożenie CO2 jest korzystne, a systematyczne nawożenie podłoża konieczne dla jej wzrostu. Podłoże powinno być usypane grubą warstwą – około 5-8 cm. Jeżeli roślina jest nieodpowiednio posadzona (całkowite przykrycie cebuli podłożem), rośnie jeszcze wolniej lub całkowicie zaprzestaje wzrostu, traci liście. Należy pamiętać, że bulwy roślin cebulowych przysypujemy tylko na około 1/3 ich wysokości, a ich przycięte korzenie powinny być szeroko rozpostarte w całym podłożu. W przeciwnym wypadku bulwa zgnije, a roślina umrze.

Gatunek nasienny, który w odpowiednich warunkach rozwija łodygę kwiatową i zakwita nad powierzchnią wody (piękne białe kwiaty). W akwarium rozmnażana jest wegetatywnie – przez cebulki potomne wyrastające z rośliny macierzystej.