Domowe Akwarium Pl

Kabomba Karolińska (łac. Cabomba Caroliniana)

Zobacz też:
kabomba karolińska Cabomba caroliniana
GatunekKabomba Karolińska
Nazwa łacińskaCabomba Caroliniana
Rodzinapływcowate
Długość80 cm
Temperatura19 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Kabomba Karolińska (Cabomba Caroliniana)

Kabomba Karolińska w warunkach naturalnych porasta spokojne wody (stawy, jeziora, rowy, odnogi rzek) południowej części Ameryki Północnej oraz Amerykę Środkową. Dorastają tam nawet do kilku metrów.

Jest to roślina pierzasta osadzona na długiej łodydze, od której odchodzą krótkie ogonki liściowe. Delikatna blaszka liściowa jest koloru jasno zielonego (niekiedy z czerwonawym odcieniem), o dłoniastym kształcie, długości do 5 cm. Liście ułożone są naprzeciw sobie, korzenie drobne, słabo rozwinięte.

Gatunek ten najlepiej prezentuje się w dobrze oświetlonych akwariach (światło żarowe, jarzeniowe oraz słoneczne) w środkowej lub tylnej części akwarium, posadzony w kępach po kilka sztuk (szerokość jednej rośliny około 10-12 cm). Trzeba uważać, aby nie sadzić ich w pobliżu wylotu filtra lub przewietrzacza (silny prąd wody niszczy jej delikatne liście). W akwariach, w zależności od wielkości zbiornika, wyrasta do 80 cm (jednak często wymaga podcinania, gdyż wystające liście ponad zwierciadło wody marnieją). Na rozwój tej rośliny korzystnie wpływa przejściowe obniżenie temperatury (do 18°C) oraz intensywności oświetlenia przez okres zimowy.

Jest to roślina nasienna, której kwiaty wyrastają ponad zwierciadło wody (niestety w warunkach akwariowych zdarza się to rzadko). Rozmnażamy tę roślinę wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętej łodygi lub pędów bocznych.