Domowe Akwarium Pl

Limnofila Bezszypułkowa (Limnophila Sessiliflora)

Zobacz też:
limnofila bezszypułkowa Limnophila sessiliflora
Wikipedia/kajuko /GNU
GatunekLimnofila Bezszypułkowa
Nazwa łacińskaLimnophila Sessiliflora
Rodzinababkowate
Długość15 - 40 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Limnofila Bezszypułkowa (Limnophila Sessiliflora)

Limnofila bezszypułkowa jest rośliną bagnistą pochodzącą z Azji Południowo Wschodniej, która porasta wody stojące i wolno płynące, obszary bagienne i zalewowe w Indiach, Sri Lance, Japonii, Chinach czy Pakistanie.

Charakteryzuje się pionowymi, niezbyt rozgałęzionymi łodygami, z których wyrastają zielone, pierzastodzielne liście, po kilka w okółku tworząc okrąg wokół łodygi (tylko forma w pełni zanurzona tak wygląda) oraz dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Często roślina ta mylona jest z kabombą karolińską, która jest jednak bardziej wymagająca.

Jest to mało wymagająca roślina, która rośnie prawie w każdych warunkach. Słabe oświetlenie powoduje jej wolniejszy wzrost i rzadsze liście. Intensywne światło (powyżej 0,5 W/l) oraz dodatkowe nawożenie (zwłaszcza żelazem i fosforem) powoduje czerwienienie jej wierzchołków. Wrażliwa na zbyt silny przepływ wody.

Najlepiej prezentuje się na tylnym planie lub po bokach akwarium. Sadzona w kępach po kilka sztuk oraz systematycznie przycinana (gdy pędy się już ukorzenią) rozrasta się również w poziomie.

Jest to gatunek nasienny (kwiaty pojawiają się jedynie ponad powierzchnią wody), którego w warunkach akwariowych rozmnażamy wegetatywnie - przez sadzonki pędowe (roślinę przycinamy po osiągnięciu przez nią 15 cm wysokości, przed wsadzeniem sadzonek w podłoże usuwamy z nich dolne liście).