Domowe Akwarium Pl

Limnofila Pachnąca (łac. Limnophila Aromatica)

Zobacz też:
limnofila pachnąca Limnophila aromatica
Wikipedia/Sean Murray /CC BY-SA 2.0
GatunekLimnofila Pachnąca
Nazwa łacińskaLimnophila Aromatica
Rodzinababkowate
Długość50 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Limnofila Pachnąca (Limnophila Aromatica)

Limnofila pachnąca jest to roślina wodno-lądową, która w warunkach naturalnych porasta płytkie stawy, pola ryżowe czy obszary bagienne na terenie południowo-wschodniej Azji.

Charakteryzuje się badylastą łodygą, z której wyrastają w węzłach liście (od dwóch ułożonych naprzeciwlegle do kilku w okółku). Liście są lancetowatego kształtu, karbowane na krawędzi, o długości 5 cm, szerokości do 1,5 cm, koloru zielonego po wierzchu i fioletowawego od spodu. Roślina posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Barwa liści w znacznej mierze zależy od rodzaju oświetlenia, jak i warunków wodnych. I tak, żeby wzmocnić fioletowo-różowy kolor na całej powierzchni, używamy silnego oświetlenia oraz dodatkowego nawożenia (dwutlenek węgla, żelazo, fosfor). Roślina rośnie umiarkowanie szybko, ale dość dobrze się ukorzenia.

Gatunek ten doskonale nadaje się na środkowy i tylny plan w naszym akwarium. Odpowiednia aranżacja pozwala na efektowne wyeksponowanie tej rośliny. Sadzona w skupiskach i stopniowana przycinaniem tworzy piękne tarasy. Dodatkowo systematyczne przycinanie jej wierzchołków pobudza do wzrostu pędy boczne.

Jest to gatunek nasienny (tylko, gdy wyrasta ponad zwierciadło wody rozwijają się drobne fioletowe kwiaty), którego w warunkach akwariowych rozmnażamy wegetatywnie - poprzez sadzonki z uciętych pędów. Sadzimy tylko szczyty roślin zachowując kilkucentymetrowy odstęp pomiędzy nimi.