Domowe Akwarium Pl

Marsylia Czterolistna (Marsilea Quadrifolia)

marsylia czterolistna Marsilea quadrifolia
Wikipedia/Keisotyo /GNU
GatunekMarsylia Czterolistna
Nazywany teżKoniczynka Wodna
Nazwa łacińskaMarsilea Quadrifolia
Rodzinamarsyliowate
Długość10 - 15 cm
Temperatura18 - 22°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Marsylia Czterolistna (Marsilea Quadrifolia)
Nazywany też: Koniczynka Wodna

Marsylia czterolistna jest gatunkiem paproci błotnej, którą w warunkach naturalnych można odnaleźć na brzegach rzek, strumieni, stawów, jezior, bagnach, terenach podmokłych okresowo zalewanych w Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych (została tutaj wprowadzona sztucznie).

Charakteryzuje się płożącym w poziomie, splątanym systemem rozłogów. Korzenie, którymi przytwierdza się do podłoża wyrastają z każdego węzła oraz niektórych międzywęźli cienkiego i długiego kłącza. Z każdego węzła wyrastają także pojedyncze łodygi, na końcach których znajdują się cztery liście ułożone w kształt koniczyny.

Roślina ta doskonale prezentuje się na pierwszym planie w akwariach tworząc widowiskowe kobierce dywanowe. Uzyskać taki efekt możemy sadząc poszczególne kępki rośliny co 2 cm na wzór szachownicy. Po pewnym czasie puste przestrzenie zostaną uzupełnione przez rozrastającą się roślinę.

Gatunek ten rośnie wolno i nie wymaga dodatkowego nawożenia, ani zbyt intensywnego oświetlenia. Jego liście wrażliwe są natomiast na zbyt duży przepływ wody oraz aktywnie pływające ryby w strefie przydennej. Najlepszym rodzajem podłoża wydaje się piasek wzbogacony gliną lub ziemią ogrodową. Pamiętamy, aby kłącze nie było całkowicie przysypane podłożem - najlepiej, żeby tylko opierało się na nim, a korzenie znajdowały się w podłożu.

W warunkach akwariowych roślinę tę rozmnażamy przez rozłogi oraz podział kłącza.