Domowe Akwarium Pl

Mech Jawajski (łac. Vesicularia Dubyana)

Zobacz też:
mech jawajski Vesicularia dubyana
Wikipedia/Buchling /GNU
GatunekMech Jawajski
Nazwa łacińskaVesicularia Dubyana
Rodzinarokietowate
Długość5 - 20 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Mech Jawajski (Vesicularia Dubyana)

Mech jawajski należy do gromady roślin telemowych. W warunkach naturalnych można go odnaleźć w wilgotnych i zacienionych miejscach - na obszarach leśnych, brzegach strumieni, w szczelinach skalnych lub między kamieniami - na terenie Indonezji, Filipin, Japonii.

Z jego cienkich, nitkowatych chwytników wyrastają łodyżki główne (miękkie i długie, nawet do kilkunastu centymetrów). Z nich z kolei wyrastają gałązki boczne (do kilku centymetrów długości). Na każdej łodyżce widoczne są dwa rzędy ułożonych skrętolegle, ciemnozielonych listków (mikrofili). Na łodyżce głównej są one nieco większe niż na łodyżkach bocznych. Roślina tworzy zwarte kolonie, mocno rozgałęzione i poplątane.

Gatunek ten można dowolnie aranżować w wybranym miejscu akwarium. Można zrobić z niego płożący dywanik (w tym celu roślinę rozkładamy cienką warstwą na podłożu, obciążamy, jeżeli jest taka potrzeba i czekamy, aż się ukorzeni), przymocować do dowolnego elementu dekoracyjnego (za pomocą żyłki przywiązujemy mech do korzenia, kamienia itp., po zakorzenieniu usuwamy żyłkę), zastosować jako tło (mocujemy mech na tylnej ścianie akwarium do specjalnej siatki nylonowej), zastosować jako roślinę pływającą. Popularnym zastosowaniem mchu jawajskiego są zbiorniki hodowlane - w kępach roślin ryby składają ikrę oraz narybek bezpiecznie się ukrywa.

Roślina rośnie stosunkowo powoli, ale wymaga systematycznego przycinania. Wymaga również czystej wody, pozbawionej wszelkich zawiesin (skuteczna filtracja, systematyczne czyszczenie dna zbiornika, przepłukiwanie rośliny od czasu do czasu). Gdy żółknie i zaczyna wytwarzać pojedyncze, rzadkie łodyżki, jest to sygnał, że oświetlenie jest za słabe. Roślina nieźle sobie radzi w akwarium z rybami roślinożernymi.

W akwarium mech jawajski rozmnażany jest wegetatywnie - przez podział rośliny na mniejsze części (należy pamiętać, że poszczególnych części roślin nie wsadzamy do podłoża tylko kładziemy je na nim, roślina sama przymocuje się za pomocą chwytników do podłoża).