Domowe Akwarium Pl

Mikrozorium Oskrzydlone (łac. Microsorum Pteropus)

Zobacz też:
mikrozorium oskrzydlone Microsorum pteropus
GatunekMikrozorium Oskrzydlone
Nazywany teżMikrozorium Skrzydlate
Nazwa łacińskaMicrosorum Pteropus
Rodzinapaprotnikowate
Długość20 - 35 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieśrednie
Podłożekażde

Mikrozorium Oskrzydlone (Microsorum Pteropus)
Nazywany też: Mikrozorium Skrzydlate

Mikrozorium Oskrzydlone - w warunkach naturalnych jest to roślina wodno-lądowa (rośnie na terenach okresowo zalewanych przez wody), występująca w klimacie tropikalnym południowej Azji. W akwarium została przystosowana do życia pod powierzchnią wody.

Gatunek charakteryzuje się lancetowatymi, o wyraźnym unerwieniu, twardymi liśćmi, wyrastającymi z pokładającego się nisko przy podłożu kłącza. Kolor - intensywnie zielony. Kłącze posiada gęste korzenie, które pokryte są drobnymi włoskami. Wyselekcjonowano wiele odmian hodowlanych tej rośliny, różniących się przede wszystkim kształtem liści (np. Tropica, Windelov).

Korzenie rośliny pozwalają na zamocowanie tego gatunku do podłoża, korzenia lub innego elementu dekoracyjnego (rośliny nie sadzimy w podłożu). Gatunek doskonale wygląda w przedniej lub środkowej części zbiornika.

Jest to roślina nie wymagająca silnego oświetlenia, która szybko rośnie tworząc piękną podwodną paproć. Wymaga czystej, systematycznie odmulanej wody (w przeciwnym razie będzie stopniowo obumierać).

Rozmnażanie wegetatywne (bezpłciowe) - przez podział kłącza lub za pomocą roślin potomnych wyrastających na szczycie liści.