Domowe Akwarium Pl

Mini Pelia (łac. Riccardia Chamedryfolia)

Zobacz też:
mini pelia Riccardia chamedryfolia
Wikipedia/Kristian Peters /GNU
GatunekMini Pelia
Nazywany teżLśniątka Zatokowa
Nazwa łacińskaRiccardia Chamedryfolia
Rodzinabeznerwowate
Długość1 - 3 cm
Temperatura15 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Mini Pelia (Riccardia Chamedryfolia)
Nazywany też: Lśniątka Zatokowa

Mini pelia jest mchem z gromady wątrobowców, który w warunkach naturalnych jest spotykany praktycznie na całej półkuli północnej - także w Polsce. Porasta wszelkie tereny podmokłe, brzegi potoków i strumieni, jezior, stawów, mokradła, torfowiska oraz obszary bagienne.

Charakteryzuje się ciemnozielonymi, delikatnymi rozgałęzieniami o zaokrąglonych końcach.

Opada na dno zbiorników wodnych, rośnie powoli, ale rozrasta się zarówno ku górze, jak i na boki tworząc dość zwarte struktury. Aranżować w akwarium tę roślinę można dowolnie. Można pozwolić jej rozrastać się swobodnie rozrzucając kilka kęp blisko siebie. Można także przymocować ją do dowolnego elementu dekoracyjnego za pomocą nitki, żyłki lub specjalnej siatki. Należy pamiętać jedynie, żeby element ten był wystarczająco porowaty, aby roślina miała możliwość zaczepienia. Ładnie wygląda tworząc gęste dywany oraz tworząc mniej lub bardziej zwarte kępy. Doskonale nadaje się do krewetkarium, akwarium hodowlanego oraz mniejszych zbiorników, na pierwszy plan.

Jest to mało wymagający gatunek, który nie wymaga dodatkowego nawożenia oraz intensywnego oświetlenia (0,5-1 W/l jest wystarczające). Często porastają go inne mchy i glony.

Rozmnażanie w warunkach akwariowych odbywa się przez podział plechy.