Domowe Akwarium Pl

Nadwódka Szerokolistna (łac. Hygrophila Corymbosa)

Zobacz też:
nadwódka szerokolistna Hygrophila corymbosa
Wikipedia/Pinpin /GNU
GatunekNadwódka Szerokolistna
Nazywany teżNadwódka Dębolistna
Nazwa łacińskaHygrophila Corymbosa
Rodzinaakantowate
Długość50 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Nadwódka Szerokolistna (Hygrophila Corymbosa)
Nazywany też: Nadwódka Dębolistna

Nadwódka Szerokolistna - jak pozostałe gatunki nadwódek, tak i ta pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Jest to roślina błotnisto-wodna, która w naturalnych warunkach porasta bagienne lub muliste dna płytkich zbiorników z wodą stojącą lub wolno płynącą oraz tereny okresowo zalewane.

Jej budowa zbliżona jest do nadwódki tajlandzkiej - różnice obserwujemy w kształcie, wielkości i barwie liści. Z mocnej, drewniejącej łodygi wyrastają naprzeciwlegle szerokie, zaostrzone na końcu, gęste liście, które w zależności od intensywności i zabarwienia oświetlenia wybarwiają się od zielonego do czerwonawego koloru. Dzikie formy rosną nad powierzchnią i również nad nią zakwitają (delikatne niebiesko fioletowe kwiaty).

W warunkach akwariowych roślina może być całkowicie zanurzona, ale ma tendencję do wyrastania ponad zwierciadło wody. Wówczas dolne liście, z braku wystarczającej ilości oświetlenia, opadają (lekarstwem na tą sytuację jest systematyczne przycinanie wierzchołków). Gatunek lubi regularne podmiany części wody w akwarium.

Doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części zbiornika, a także po jego bokach sadzony w grupach po kilka sztuk (pamiętamy o pozostawieniu minimum 20-sto centymetrowych przerw między kolejnymi sadzonkami).

Roślina nasienna, rozmnażana w akwarium wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów (sadzonek wierzchołkowych).