Domowe Akwarium Pl

Moczarka Kanadyjska (łac. Elodea Canadensis)

Zobacz też:
moczarka kanadyjska Elodea canadensis
Wikipedia/Christian Fischer /CC BY-SA 3.0
GatunekMoczarka Kanadyjska
Nazwa łacińskaElodea Canadensis
Rodzinażabiściekowate
Długość100 cm
Temperatura10 - 20°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne, roślina pływająca

Moczarka Kanadyjska (Elodea Canadensis)

Moczarka Kanadyjska to roślina, która w warunkach naturalnych jest całkowicie zanurzona (ukorzeniona w dnie zbiornika) lub swobodnie pływa na powierzchni zwierciadła wody. Jej rodzimym krajem jest Kanada (jak wskazuje nazwa) -zbiorniki ze stojącą lub wolno płynącą wodą słodką. Obecnie można ją spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach (okazy żeńskie) w umiarkowanej strefie klimatycznej.

Roślina charakteryzuje się długą, ukorzeniającą się, mogącą rozgałęzić się łodygą, na której osadzone są gęsto bezogonkowe, zielono przezroczyste, dosyć krótkie liście.

Jest to gatunek, który najlepiej prezentuje się posadzony w tylnej części akwarium (w grupie kilku sztuk) lub swobodnie pływając po powierzchni.

Roślina ta korzystnie wpływa na biotop naszego zbiornika ze względu na sporą ilość tlenu produkowanego przez jej liście oraz pobieranie takich związków mineralnych z wody jak wapń (wody twarde) czy związki azotowe (które sprzyjają rozwojowi glonów). Związki odżywcze moczarka pobiera za pomocą liści a nie korzeni. Stanowi doskonały pokarm dla ryb roślinożernych. W dobrych warunkach szybko się rozrasta. Zbyt ciepła woda powoduje utratę sprężystości przez roślinę i gwałtowne wydłużanie łodygi.

Jest to gatunek nasienny, lecz ze względu na brak osobników wytwarzających kwiaty męskie, rozmnażany jest wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów.