Domowe Akwarium Pl

Nadwódka Trójkwiatowa (łac. Hygrophila Difformis)

Zobacz też:
nadwódka trójkwiatowa Hygrophila difformis
GatunekNadwódka Trójkwiatowa
Nazywany teżNadwódka Zmienna
Nazwa łacińskaHygrophila Difformis
Rodzinaakantowate
Długość50 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Nadwódka Trójkwiatowa (Hygrophila Difformis)
Nazywany też: Nadwódka Zmienna

Nadwódka Trójkwiatowa, znana również pod nazwą nadwódka zmienna, jest rośliną wodną, która w warunkach naturalnych porasta rowy, pola ryżowe, bajora oraz stawy Azji południowo-wschodniej.

Charakteryzuje się długą, niezbyt mocną łodygą z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Od łodygi odchodzą naprzeciwlegle zielone, pierzaste liście mogące sięgać długości nawet kilkunastu centymetrów. Kolejne piętra liści przesunięte są względem siebie o 90°.

Gatunek ten jest stosunkowo łatwy w uprawie i w dobrych warunkach bardzo szybko się rozrasta. Przy zbyt intensywnym wzroście (kiedy roślina wystaje już ponad zwierciadło wody) dolne liście mogą mieć niewystarczającą ilość światła, co powoduje ich żółknięcie, usychanie i odpadanie od łodygi. Pomocne wówczas jest systematyczne przycinanie (sprzyja ono również rozmnażaniu przez rozłogi). Niezbędne przy uprawie tego gatunku są systematyczne podmiany wody (roślina lubi czystą wodę) oraz unikanie gwałtownych zmian temperatury.

Doskonale prezentuje się w środkowej i tylnej części akwarium sadzony tarasowo lub sadzony w grupach po bokach. Nie ma potrzeby sadzenia kilku osobników w grupie, gdyż roślina szybko rozmnaża się poprzez rozłogi.

Roślina nasienna, w warunkach akwariowych rozmnażana wegetatywnie - za pomocą sadzonek wierzchołkowych.