Domowe Akwarium Pl

Nadwódka Wielonasienna (łac. Hygrophila Polysperma)

Zobacz też:
nadwódka wielonasienna Hygrophila polysperma
Wikipedia/Pinpin /CC BY-SA 1.0
GatunekNadwódka Wielonasienna
Nazwa łacińskaHygrophila Polysperma
Rodzinaakantowate
Długość25 - 40 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Nadwódka Wielonasienna (Hygrophila Polysperma)

Nadwódka wielonasienna jest rośliną wodną, której wierzchołki wyrastają ponad powierzchnię. W warunkach naturalnych znajduje się w wodach płynących jak i stojących na terenie Indii, Malezji czy Tajwanu.

Charakteryzuje się kwadratowymi w przekroju łodygami, dość kruchymi, z których naprzeciwlegle(po parze w każdym węźle) wyrastają liście. Kolejne piętra liści obrócone są wzajemnie o 90˚. Liście są kształtu lancetowatego, o długości do 5 cm i szerokości do 1,5 cm, o zmiennej kolorystyce zależącej w znacznej mierze od intensywności światła (od jasno zielonej, przez różową, do rdzawej). Korzenie są białe i nitkowate.

Najlepiej prezentuje się w zwartych kępach na środkowym i tylnym planie w akwarium oraz sadzona po bokach.

Jest to bardzo łatwy w uprawie i wytrzymały gatunek, z którym nie ma większych problemów przy dość dużym zakresie parametrów wody (odczyn, temperatura i twardość wody), jak i oświetlenia. Nie wymaga dodatkowego nawożenia. Dlatego doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów. Szybko rośnie, jest dość inwazyjna w stosunku do innych roślin znajdujących się w zbiorniku - dlatego wymaga systematycznego przycinania (nawet raz w tygodniu).

Roślina nasienna (kwiaty niebiesko białe), która rozmnaża się wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów (sadzonki wierzchołkowe). Sadzonki łatwo i szybko ukorzeniają się - wystarczy naprawdę niewielki kawałek rośliny. Pamiętamy jednak, żeby je sadzić pojedynczo, co 1-2 cm, po usunięciu dolnych liści.