Domowe Akwarium Pl

Nurzaniec śrubowy (łac. Vallisneria Spiralis)

Zobacz też:
nurzaniec śrubowy Vallisneria spiralis
Wikipedia/Neale_Monks /GNU
GatunekNurzaniec Śrubowy
Nazwa łacińskaVallisneria Spiralis
Rodzinażabiściekowate
Długość30 - 60 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Nurzaniec Śrubowy (Vallisneria Spiralis)

Nurzaniec Śrubowy w warunkach naturalnych porasta płytkie i głębokie, stojące lub wartkie wody, od strefy tropikalnej po umiarkowaną.

Brak łodygi - wydłużone trawiasto, zielone, lekko spiralnie skręcone liście wyrastają bezpośrednio z korzeni. Nie wyrasta nad powierzchnię wody. Gdy wysokość akwarium nie jest odpowiednio dostosowana do tej rośliny, kładzie się na wodzie, zasłaniając oświetlenie i ograniczając wymianę gazową na powierzchni wody.

Jest to wysoka roślinka, która najlepiej prezentuje się w grupie kilku sadzonek, w tylnej lub bocznej części naszego zbiornika. Nasada korzeni powinna być widoczna.

Przy niedostatecznym oświetleniu karłowacieje. Gatunek ten charakteryzuje się szybkim wzrostem, sporą ilością wydzielanego tlenu oraz łatwością w przystosowaniu się do nowych warunków hodowlanych.

Roślina nasienna. Jedne osobniki wytwarzają kwiaty męskie, inne kwiaty żeńskie. Gdy kwiaty żeńskie rozchylają płatki, kwiaty męskie odrywają się i pod wpływem ruchu wody łączą się z żeńskimi. Po zapyleniu pęd z kwiatem żeńskim skręca się spiralnie i chowa się pod wodą, gdzie dojrzewają nasiona. W warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie przez rozłogi.