Domowe Akwarium Pl

Onowodek Kędzierzawy (łac. Aponogeton Crispus)

Zobacz też:
onowodek kędzierzawy Aponogeton crispus
GatunekOnowodek Kędzierzawy
Nazwa łacińskaAponogeton Crispus
Rodzinaonowodkowate
Długość50 cm
Temperatura20 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus)

Onowodek Kędzierzawy w warunkach naturalnych porasta dna zbiorników strefy podrównikowej oceanicznej monsunowej - głownie stawy, jeziora i strumienie Sri Lanki (wyspy Cejlon).

Charakteryzuje się kłączem bulwiastym w kształcie kuli, z którego rozetowo wyrastają liście osadzone na długich (do 30 cm) ogonkach. Blaszka liściowa jest kędzierzawa (pofałdowana), o zmiennym kształcie, koloru, od jasno zielonego, do ciemno zielonego, a nawet bordowego na obrzeżach (kolor zależy od wieku rośliny oraz rodzaju podłoża).

Jest to roślina wysoka, którą powinniśmy umieszczać w tylnej części akwarium lub po jego bokach. Sadzimy pojedynczo (szerokość na jaką się rozrasta sięga nawet 20 cm).

Jest ona łatwa w uprawie. Doskonale się rozwija w cieplejszej wodzie (powyżej 25°C), jednak wymaga okresowej wegetacji (w okresie zimowym obniżamy temperaturę w zbiorniku do 15-18°C). Wymaga także okresowych podmian wody, użyźniania podłoża (glina, torf, pokruszony lateryt).

Jest to roślina nasienna - pęd kwiatowy wyrasta nawet na wysokość 80 cm. Rozmnażanie zazwyczaj odbywa się z nasion (kwitnie na wiosnę i wczesną jesienią). Istnieje także możliwość rozmnażania wegetatywnego - przez podział kłącza.