Domowe Akwarium Pl

Rotala Okrągłolistna (Rotala Rotundifolia)

Zobacz też:
rotala okrągłolistna Rotala rotundifolia
Wikipedia/Show_ryu /GNU
GatunekRotala Okrągłolistna
Nazwa łacińskaRotala Rotundifolia
Rodzinakrwawnicowate
Długość50 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Rotala Okrągłolistna (Rotala Rotundifolia)

Rotala okrągłolistna w warunkach naturalnych porasta tereny podmokłe, pola ryżowe na terenie Azji Południowej (Chiny, Tajlandia, Laos, Birma, Wietnam, Kambodża, Nepal).

Bardzo często gatunek ten mylony jest z Rotala indica - różnica zaznacza się w budowie kwiatostanu (w opisywanym przypadku jest to kłosowy kwiatostan wieńczący łodygę, gdy u rotala indica wyróżniamy pojedyncze kwiaty wychodzące z węzłów). Roślina charakteryzuje się pionowymi, dość długimi łodygami, z których wychodzą naprzeciwlegle, parami z każdego węzła, okrągłe, miękkie liście (całkowicie zanurzone wydłużają się). Kolejne piętra obrócone są wzajemnie o 90˚. Kolorystyka ich jest zmienna - od góry są zielone, od spodu rdzawo zielone.

Intensywniejsze barwy rośliny (nawet do czerwonej) można otrzymać zapewniając jej optymalne warunki: intensywne oświetlenie (ok. 0,6 W/l), dodatkowe nawożenie (CO₂, fosfor, żelazo), ograniczenie azotu, odczyn wody lekko kwaśny, temperatura powyżej 22˚C. Gatunek ten szybko rośnie i jest łatwy w uprawie. W słabszym oświetleniu pnie się do góry, żeby tuż przy powierzchni wody zaginać swoje łodygi. W silniejszym oświetleniu pędy układają się na podłożu - płożą się. Wymaga systematycznego przycinania - przycinanie wierzchołków (około 1/2-3/4 całkowitej długości rośliny od góry) powoduje jego rozrastanie się na boki (boczne pędy). W ciemności zamyka się.

Doskonale nadaje się na środkowy oraz tylni plan w akwarium.

Jest to roślina nasienna (delikatne, różowo fioletowe kwiaty), którą w warunkach akwariowych rozmnażamy wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów (sadzonki wierzchołkowe) lub sadzonek bocznych. Sadzonki o długości 5-8 cm sadzimy po kilka sztuk, co 2-3 cm.