Domowe Akwarium Pl

Rogatek Sztywny (łac. Ceratophyllum Demersum)

Zobacz też:
rogatek sztywny Ceratophyllum demersum
GatunekRogatek Sztywny
Nazwa łacińskaCeratophyllum Demersum
Rodzinarogatkowate
Długość80 cm
Temperatura18 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne, roślina pływająca

Rogatek Sztywny (Ceratophyllum Demersum)

Rogatek Sztywny - w warunkach naturalnych roślinę tę można zlokalizować praktycznie na całym globie (w większości przypadków do jej rozpowszechnienia przyczynił się człowiek). Porasta bujnie strefy przybrzeżne stawów, mokradeł, bagien, wód wolno płynących, odnaleźć ją można na terenach podmokłych oraz okresowo zalewanych. Występuje w postaci wolno pływającej po powierzchni wody lub zakotwiczona w mulistym podłożu.

Charakteryzuje się delikatną, rozgałęziającą się, czerwonawą lub zieloną łodygą, od której odchodzą rzędami drobne, pierzaste liście koloru zielonego, z możliwymi czerwonawymi końcówkami (przy dobrym oświetleniu). Nie posiada korzeni tylko ryzoidy - są to chwytniki (nitkowate wyrostki), które służą do przytwierdzania rośliny do podłoża oraz do pobierania soli mineralnych i składników odżywczych. Gatunek wodny przystosowany do życia w całkowitym zanurzeniu.

Jest to łatwa w uprawie i nieco delikatna roślina, ale ma duże zdolności adaptacyjne. Bardzo szybko się rozrasta, czasami konieczne jest przycinanie zbyt długich pędów. Roślina lubi czystą, systematycznie podmienianą wodę. Światło rozproszone.

Doskonale nadaje się do obsadzenia w tylnej części akwarium (przytwierdzenia do podłoża lub elementów dekoracyjnych) w grupach po kilka sztuk lub do zastosowania jako roślina pływająca. Gatunek kumuluje związki wapnia, dlatego nie jest polecany do bardzo twardych wód. Hamuje rozwój glonów. Jego liście stanowią kryjówkę dla narybku oraz bardziej płochliwych ryb, chętnie są także obgryzane przez ryby roślinożerne.

Roślina nasienna, której zdarza się kwitnąć w sztucznym środowisku, przeważnie jednak rozmnażana jest wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów.