Domowe Akwarium Pl

Rzeżucha Lirowata (Cardamine Lyrata)

Zobacz też:
rzeżucha lirowata Cardamine lyrata
Wikipedia/batra3x /CC BY 2.0
GatunekRzeżucha Lirowata
Nazywany teżRzeżucha Japońska
Nazwa łacińskaCardamine Lyrata
Rodzinakapustowate
Długość20 - 40 cm
Temperatura13 - 25°C
Twardość wodyśrednio twarda
Oświetleniesilne
Podłożepiach, drobny żwir

Rzeżucha Lirowata (Cardamine Lyrata)
Nazywany też: Rzeżucha Japońska

Rzeżucha lirowata w warunkach naturalnych porasta tereny bagienne, obszary zalewowe oraz podmokłe łąki na obszarze Japonii, Chin, Korei oraz Rosji (Syberia).

Charakteryzuje się płożącym kłączem, z którego w węzłach wyrastają pionowe, słabo rozgałęzione łodygi. Liście osadzone na łodygach posiadają długie ogonki, są okrągłe o pofalowanych brzegach, koloru jasno zielonego. System korzeniowy jest słabo rozwinięty, a białe i cienkie korzenie wyrastają w węzłach na samej roślinie (nie tylko na kłączu), co dodaje roślinie dekoracyjnego charakteru.

Roślina najlepiej prezentuje się na środkowym planie oraz po bokach akwarium. Sadzimy ją w grupach po 3-4 sadzonki. Można ją także stosować jako roślinę pływającą lub zaaranżować na kawałku drzewa. Tworzy zwarte grupy, rozrasta się w poziomie - płoży po podłożu.

Zbyt słabe oświetlenie oraz za wysoka temperatura wody powodują, że łodygi stają się łamliwe, wzrost jest zahamowany, a liście są drobne i rzadkie. Gatunek ten szybko rośnie (wymaga systematycznego przycinania), ale jest delikatny. Wrażliwy jest na chemikalia, wymaga wolnego przepływu wody i jest z apetytem zjadany przez ryby roślinożerne. Nie wymaga dodatkowego nawożenia.

Jest to roślina nasienna, która kwitnie także pod wodą (drobne, białe kwiaty). W akwarium najczęściej rozmnażana jest jednak wegetatywnie - przez podział kłącza lub z fragmentów pędów.